Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: UNESCO zaniepokojone inwestycją w sąsiedztwie starówki

0
Podziel się:

Projektu budowy biurowca w najbliższym sąsiedztwie Starego Miasta,
wpisanego na listę UNESCO, nie uzgodniono z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu - powiedział
PAP przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO Andrzej Rottermund. Wkrótce może dojść do kontroli
ekspertów z Paryża.

Projektu budowy biurowca w najbliższym sąsiedztwie Starego Miasta, wpisanego na listę UNESCO, nie uzgodniono z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu - powiedział PAP przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO Andrzej Rottermund. Wkrótce może dojść do kontroli ekspertów z Paryża.

Biurowiec ma zostać zrealizowany przez spółkę Senatorska Investment na działce przy pl. Zamkowym. Na potrzeby inwestycji ma zostać wyburzona część budynku na ul. Podwale 1. Pomysły zastąpienia tej kamienicy budynkiem przeznaczonym na biura wywołały kontrowersje, kamienica nie jest jednak zabytkiem. Problemem okazało się natomiast sąsiedztwo Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

"Dostaliśmy wiadomość z Paryża z zapytaniem, co się dzieje w Warszawie, dlaczego jest podejmowana jakaś praca w ramach wpisu (na listę - PAP) i nie ma zgłoszenia do Paryża. Zgłosiliśmy to już do Generalnego Konserwatora Zabytków kilka dni temu" - poinformował prof. Rottermund. W jego opinii na Starym Mieście wkrótce może dojść do kontroli ekspertów z Paryża.

Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO i dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie podkreślił, że Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu oczekuje konsultacji w przypadku każdej zmiany czy prac konserwatorskich realizowanych na obszarze obiektów objętych ochroną UNESCO. Jak przypomniał, z listy skreślono Drezno po tym, jak eksperci uznali wybudowany tam most na Łabie za niedopuszczalną ingerencję w krajobraz.

"Wiem też, że Polska miała problemy w zeszłym roku z Halą Stulecia we Wrocławiu. Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu interweniowało, bo uznało, że zakres prac, który tam był prowadzony, był nieuzgodniony z centrum" - powiedział prof. Rottermund.

Nie wiadomo, czy realizacja budynku według projektu przedstawionego przez inwestora może doprowadzić do skreślenia warszawskiej starówki z listy światowego dziedzictwa UNESCO. "Trudno powiedzieć, są od tego eksperci UNESCO. My tylko reagujemy na brak konsultacji w tej sprawie z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu. Powinny były to zrobić władze konserwatorskie, które wydają pozwolenia. To nie jest przecież samowola, w przypadku starówki każdy projekt powinien być uzgadniany z władzami UNESCO" - dowodził.

Stołeczny konserwator zabytków był we wtorek niedostępny dla mediów. Z informacji ratusza wynika, że konsultacje z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu nie były konieczne, ponieważ teren, na którym stoi kamienica, nie znajduje się w ścisłej strefie określonej wpisem UNESCO; granicą wpisu jest ul. Podwale.

Stare Miasto w Warszawie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 r. Warszawska starówka została niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej. Wkrótce po jej zakończeniu postanowiono o odbudowie Starego Miasta. Zdecydowano się na przywrócenie jego świetności z XVIII w. Projekt rekonstrukcji opracowało Biuro Odbudowy Stolicy, powołane 14 lutego 1945 r.

W kolejnych latach odgruzowywano ulice Starówki. 22 lipca 1949 r. oddano do użytku trasę W-Z, a Kolumna Zygmunta powróciła na swoje miejsce. Zakończenie pierwszego etapu odbudowy Starego Miasta nastąpiło 22 lipca 1953 r. Odbudowa katedry św. Jana i innych kościołów trwała nieco dłużej - do 1955 r. (PAP)

mce/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)