Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Uroczysty ingres i msza dziękczynna abp. Nycza

0
Podziel się:

W sobotę w warszawskiej archikatedrze odbył się uroczysty ingres oraz msza
święta dziękczynna za wyniesienie metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza do godności
kardynalskiej. W wygłoszonej homilii abp przestrzegał przed podziałami w Kościele.

W sobotę w warszawskiej archikatedrze odbył się uroczysty ingres oraz msza święta dziękczynna za wyniesienie metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza do godności kardynalskiej. W wygłoszonej homilii abp przestrzegał przed podziałami w Kościele.

Biret kardynalski 60-letni kard. Nycz odebrał z rąk Ojca Świętego Benedykta XVI 20 listopada w bazylice św. Piotra w Rzymie razem z 24 duchownymi. Nominacje kardynalskie papież ogłosił 20 października.

Abp Nycz podkreślał w homilii, że w chrześcijaństwie nigdy nie ma miejsca na zawziętość, brak przebaczenia, brak miłości. "Nie ma miejsca na postawy wyrażające się słowami: nie przyjdę do chrystusowego żłóbka, nie stanę przy wigilijnym stole, bo tam są ci, którzy mi nie odpowiadają, których nie toleruję" - mówił.

"Wszelkie różnice powinny ubogacać misje Kościoła zjednoczonego wokół głównych zadań powierzonych przez Jezusa, a nigdy nie prowadzić do podziałów" - powiedział abp Nycz.

"Kościół musi być dla wszystkich, dla tych, którzy wierzą mocno, dla tych, którzy szukają i dla tych, którzy jeszcze nie szukają, a nawet dla tych, którzy sami nigdy nie zaczną szukać" - mówił.

Abp Nycz wzywał do głoszenia miłości w prawdzie, ale też prawdy w miłości. "Głoszenie prawdy, nawet najważniejszej, ale bez miłości, może być nie do zniesienia, zwłaszcza gdy towarzyszy mu język pełen pogardy dla innych, niechęci, a czasem niestety nienawiści" - mówił. Jak podkreślał, nie wolno się łamać opłatkiem mając "zaciśnięte dłonie".

Abp Nycz podkreślał, że do betlejemskiego żłóbka przychodzili różni ludzie, prości pasterze, mędrcy ówczesnego świata, którzy klękali przed Jezusem. "Nie bali się, że ten, którzy przyszedł z nieba, zabierze lub ograniczy ludzką wolność lub pozbawi wolności dociekań intelektualnych" - mówił.

Hierarcha zaznaczył, że do żłóbka przychodzili również ówcześni królowie, nie bojąc się, że korony pospadają im z głów. "Może uznali, że wszelka ziemska władza jest zakorzeniona w Bogu (...), jest służbą i tego od Chrystusa trzeba się uczyć" - mówił.

W sobotę w drzwiach archikatedry kard. Nycza powitała kapituła katedralna, która procesyjnie przyprowadziła go do ołtarza, przy którym hierarcha odprawił mszę dziękczynną.

Kolegium kardynałów ma za zadanie wspomaganie papieża i zbiera się na zwoływanych przez niego konsystorzach. Kardynałowie, którzy nie ukończyli 80. roku życia, mają prawo głosu w konklawe, które wybiera nowego papieża.

Obecnie członkami Kolegium Kardynalskiego jest dziesięciu Polaków, w tym należący: kard. Franciszek Macharski (od 30 czerwca 1979 r.), kard. Józef Glemp (od 2 lutego 1983 r.), kard. Henryk Gulbinowicz (od 25 maja 1985 r.), kard. Stanisław Nagy (od 21 października 2003 r.) i kard. Stanisław Dziwisz (od 24 marca 2006 r.). Pozostali są członkami Kurii Rzymskiej: kard. Andrzej Maria Deskur (od 25 maja 1985 r.), kard. Zenon Grocholewski(od 21 lutego 2001) i kard. Stanisław Ryłko (24 listopada 2007 r.) oraz Kościołów lokalnych: kard. Kazimierz Świątek na Białorusi (od 26 listopada 1994r.) i kard. Marian Jaworski na Ukrainie (od 21 lutego 2001 r.).(PAP)

hgt/ skz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)