Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: W pawilonie ERW dzień wolontariatu międzynarodowego

0
Podziel się:

Wolontariat międzynarodowy to największa szkoła życia, daje doświadczenie
zawodowe niemożliwe do zdobycia w inny sposób i pozwala żyć w środowisku międzykulturowym - mówili
PAP wolontariusze w Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu.

Wolontariat międzynarodowy to największa szkoła życia, daje doświadczenie zawodowe niemożliwe do zdobycia w inny sposób i pozwala żyć w środowisku międzykulturowym - mówili PAP wolontariusze w Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu.

Pawilon podróżuje po całej Europie, w związku z obchodami Europejskiego Roku Wolontariatu. W Warszawie gości od 1 września na placu Defilad. Odwiedzający mogą porozmawiać z wolontariuszami z innych miast i krajów oraz wziąć udział w warsztatach i panelach dyskusyjnych.

Wolontariat międzynarodowy przeznaczony jest dla osób, które mają polskie obywatelstwo, są gotowe wyjechać do krajów o niestabilnej sytuacji politycznej i pracować w trudnych warunkach sanitarnych i klimatycznych. Wolontariusz ma możliwość wyboru kraju spośród ponad 150 państw, które są biorcami Oficjalnej Pomocy Rozwojowej ODA z listy Komitetu Pomocy Rozwojowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

"Nie ma granicy wieku, wystarczy mieć pomysł, umiejętności, którymi będziemy mogli się podzielić oraz chęci do wyjazdu. Warto być wolontariuszem, ponieważ możemy komuś pomóc, podzielić się swoją wiedzą i zrobić coś dobrego dla innych" - powiedziała w rozmowie z PAP Barbara Szymanowska z Departamentu Wdrażania Programów Rozwojowych MSZ. Udział w projekcie "pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe w pracy w społeczności międzykulturowej, zobaczyć inne kraje i ich problemy, ale także poznać swoje słabe i mocne strony" - dodała.

Od 2008 roku działa program Ministerstwa Spraw Zagranicznych - Wolontariat polska pomoc, za pośrednictwem którego organizacje pozarządowe świadczą pomoc rozwojową na rzecz krajów rozwijających się. Rekrutacją wolontariuszy zajmują się organizacje pozarządowe, które biorą pod uwagę ich umiejętności, wykształcenie, pomysł na projekt i doświadczenie w dziedzinie, której dotyczy, oraz umiejętności językowe.

"Autorzy projektu (wolontariusz, polska organizacja pozarządowa i organizacja przyjmująca) zgłaszają go do konkursu organizowanego przez MSZ, które dofinansowuje projekt. Organizacje mogą zgłaszać swoje projekty z wybranymi przez siebie wolontariuszami raz w roku" - tłumaczy Jadwiga Szpakowska z Departamentu Wdrażania Programów Rozwojowych MSZ. Przed wyjazdem kandydaci muszą wziąć udział w szkoleniu organizowanym w ramach procedury konkursowej i zdać egzamin, aby projekt mógł otrzymać dofinansowanie MSZ.

Aby wziąć udział w programie, "trzeba być osobą pełnoletnią i mieć co najmniej średnie lub średnie zawodowe wykształcenie w przypadku wolontariatu długoterminowego - powyżej 3 miesięcy. W przypadku wolontariatu krótkoterminowego dodatkowo wymagane jest wykształcenie kierunkowe i minimum 5-letnie doświadczenie zawodowe w dziedzinie, której dotyczy zgłoszony projekt" - dodała.

"W większości przypadków wolontariuszami zostają osoby młode, studenci lub absolwenci, którzy są specjalistami w danej dziedzinie, np. informatycy, architekci, rehabilitanci, lekarze, pedagodzy. Projekt powinien wypływać z konkretnych potrzeb lokalnej społeczności i bezpośrednio przyczyniać się do poprawy jej warunków życia" - powiedziała Barbara Szymanowska. W latach 2008-2011 w programie wzięło udział 107 wolontariuszy z 23 organizacji pozarządowych, którzy zaangażowali się w realizację 78 projektów m.in. w krajach Europy Wschodniej, Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

W niedzielę w pawilonie prezentowane są interaktywne stoiska organizacji wysyłających wolontariuszy, można porozmawiać z wolontariuszami z zagranicy, nauczyć się boliwijskiego tańca "Tinku" i spróbować typowych dla danego państwa potraw.

Dzień dedykowany wolontariatowi międzynarodowemu koordynowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i organizację AIESEC.

Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu gościł już m.in. we Francji, Portugalii, Grecji, Hiszpanii, Austrii. Interaktywna trasa promocyjna obejmuje wszystkie państwa członkowskie UE. Pawilon na placu Defilad w Warszawie można odwiedzać do 14 września. Jest on otwarty codziennie w godzinach 10-20.(PAP)

ags/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)