Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: W Światowym Dniu Chorego wręczono Nagrody św. Kamila

0
Podziel się:

Aktor Jerzy Stuhr, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii
klinicznej prof. Wojciech Rowiński i fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?" - to laureaci nagród
specjalnych tegorocznych Nagród św. Kamila. W gali wręczenia nagród uczestniczył premier Donald
Tusk.

Aktor Jerzy Stuhr, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej prof. Wojciech Rowiński i fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?" - to laureaci nagród specjalnych tegorocznych Nagród św. Kamila. W gali wręczenia nagród uczestniczył premier Donald Tusk.

Nagrody św. Kamila wręczane są corocznie z okazji przypadającego 11 lutego Światowego Dnia Chorego.

Nagrody specjalne przyznawane są za wybitne osiągnięcia w służbie chorym. Stuhr odebrał nagrodę za "odkrywanie nadziei w najtrudniejszych chwilach życia, dzielenie się nią z innymi i ukazanie własnym przykładem, że cierpieniu można nadać sens". Konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej prof. Wojciech Rowiński otrzymał nagrodę "w uznaniu całokształtu dorobku naukowego, pionierskich osiągnięć medycznych oraz za doniosły osobisty wkład w rozwój transplantologii w Polsce". Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?" została uhonorowana za "wieloletnią aktywność filantropijną, wykraczającą poza utarte granice oraz determinację w skutecznym zrealizowaniu projektu kliniki Budzik".

W gali wręczenia nagród w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich wziął udział m.in. premier Donald Tusk. W swym wystąpieniu nawiązał do ogłoszonej w poniedziałek decyzji papieża Benedykta XVI o ustąpieniu ze Stolicy Piotrowej. Jak ocenił, decyzja papieża jest znacząca, smutna i ważna i jest przypomnieniem nam wszystkim, "czym jest życie człowieka, czym jest cierpienie człowieka, czym jest słabość człowieka".

"Jest jakaś niesamowita klamra w tym, że to Jan Paweł II, nasz papież, ten dzień uczynił dniem pamięci, czułości, troski wobec wszystkich chorych. (...) Ja nie mam żadnych wątpliwości, że ta wiadomość przyszła także po to, byśmy tu, w Polsce, i wszędzie na świecie tym bardziej pamiętali o tym zapisanym już w Biblii obowiązku każdego z nas, aby być blisko chorego" - powiedział premier.

O nagrodzonych Tusk powiedział, że "pokazują bardzo wyraźnie, że największym darem, którym możemy dać osobom cierpiącym i chorym, jest nasza obecność, z naszą miłością, z naszym uczuciem, z naszym poświęceniem".

"Jako państwo, jako władze publiczne, jesteśmy w stanie, w mniejszym lub większym stopniu, gorzej lub lepiej, zapewnić finansowanie różnych działań na rzecz chorych, ale serca, czułości, troski, miłości, nie można sfinansować" - podkreślił premier.

W kategorii "Pracownicy służby zdrowia z pasją realizujący swoją misję dla dobra chorych i cierpiących", nagrodą główną uhonorowano krajowego konsultanta w dziedzinie onkologii prof. Macieja Krzanowskiego - "w uznaniu dorobku naukowego oraz za dotychczasową ofiarną służbę dla dobra chorych onkologicznie i godną naśladowania szlachetną postawę lekarza".

W tej samej kategorii wyróżniono śląskiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny paliatywnej dr Jadwigę Pyszkowską, a także Beatę Stepanow z Centrum Edukacji i Specjalistycznej Opieki Medycznej w Kleczewie.

W kategorii "Stowarzyszenia i organizacje pacjentów, będące wzorem opieki nad chorymi i ich rodzinami" główna nagroda trafiła do fundacji "Wygrajmy zdrowie" im. prof. Grzegorza Madeja - "w uznaniu za wieloletnią edukację społeczną w dziedzinie uroonkologii oraz za dotychczasową działalność dla dobra chorych". Wyróżniono w tej kategorii Stowarzyszenie Debra Polska "Kruchy Dotyk" oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym Na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.

Główną nagrodą w kategorii "Środki publicznego przekazu oraz twórcy życia publicznego promujący edukację zdrowotną" uhonorowano Dorotę Romanowską z Newsweeka - "za umiejętność łączenia profesjonalizmu dziennikarskiego ze społeczną wrażliwością oraz mistrzostwo w przekazie trudnej wiedzy o zdrowiu poprzez słowo pisane". Wyróżniono w tej kategorii Joannę Morgę z Polskiej Agencji Prasowej oraz Ewę Podolską z radia TOK FM.

Nagroda św. Kamila - patrona chorych i pracowników służby zdrowia - ustanowiona została w 2007 r. z inicjatywy Zakonu Posługujących Chorym oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Jest przyznawana co roku z okazji Światowego Dnia Chorego. Jej główną ideą jest przybliżanie i promowanie osób oraz instytucji, które w sposób szczególny przyczyniły się do budowania kultury miłosierdzia, akceptacji i solidarności z osobami cierpiącymi i ich rodzinami.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Był obchodzony co roku w którymś z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata; od 2009 r. - zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI - obchody mają charakter diecezjalny.

Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 r. ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski Jana Pawła II "Salvifici doloris", poświęcony wartości ludzkiego cierpienia. Papież odniósł się w nim do ewangelicznej nauki o cierpieniu i zaapelował do władz zachęcając je, by uwagę i zainteresowanie Kościoła cierpieniem uznały za okazję "do dialogu, spotkania i współpracy w budowaniu społeczności, która poprzez troskę o cierpiących będzie czynić postępy na drodze sprawiedliwości, wolności, miłości i pokoju".

Główne obchody pierwszego Światowego Dnia Chorego odbyły się w 1993 r. w Lourdes we Francji, z udziałem papieża Jana Pawła II. (PAP)

mca/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)