Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: wstrzymane przyjęcia do kliniki neurochirurgii

0
Podziel się:

Nadal nie ma porozumienia między lekarzami z
kliniki neurochirurgii stołecznego szpitala przy ul. Banacha a
dyrekcją placówki. Wstrzymane są przyjęcia do kliniki
neurochirurgii w ramach ostrego dyżuru.

Nadal nie ma porozumienia między lekarzami z kliniki neurochirurgii stołecznego szpitala przy ul. Banacha a dyrekcją placówki. Wstrzymane są przyjęcia do kliniki neurochirurgii w ramach ostrego dyżuru.

Neurochirurg Mirosław Janowski powiedział w poniedziałek PAP, że lekarze wykonują od piątku jedynie planowe zabiegi, które odbywają się do godz. 15.30. "Nie prowadzimy konsultacji neurochirurgicznych w izbie przyjęć szpitala. Nie odbywają się przyjęcia pacjentów z nagłymi urazami w ramach ostrego dyżuru" - podkreślił.

Dodał, że żaden z lekarzy pracujących w klinice neurochirurgii nie podpisał klauzuli opt-aut. "Dyrekcja do tej pory nie przedstawiła nam satysfakcjonujących warunków pracy" - zaznaczył Janowski.

Z kolei rzeczniczka szpitala Anna Sukmanowska powiedziała PAP, że dyrekcja przez cały czas próbuje porozumieć się z lekarzami, prowadzone są negocjacje. "Klinika neurochirurgii funkcjonuje właściwie, z tą różnicą, że neurochirurdzy nie przychodzą na dyżury do izby przyjęć" - powiedziała Sukmanowska.

W ubiegłym tygodniu Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, działający w szpitalu przy ul. Banacha, porozumiał się z dyrekcją w sprawie czasu pracy lekarzy z tej placówki. Porozumienia nie zaakceptowali jednak neurochirurdzy.

W myśl przepisów, które obowiązują od początku tego roku, czas pracy lekarza wynosi 48 godzin tygodniowo i może być wydłużony do 72 godzin, jeśli lekarz wyrazi na to pisemną zgodę, czyli podpisze tzw. klauzulę opt-out. Przepisy mówią także o przysługującym lekarzowi 11-godzinnym odpoczynku.

Nowe przepisy spowodowały w szpitalach problemy z obsadą dyżurów lekarskich. W zamian za wyrażanie zgody na dłuższą pracę lekarze żądają podwyżek płac. W niektórych placówkach wynegocjowali wzrost wynagrodzeń, w innych dyrektorzy wprowadzili takie rozwiązania jak m.in.: praca na kontraktach, w systemie zmianowym lub równoważnym, zlecanie usług niepublicznym zakładom opieki zdrowotnej, obsadzanie dyżurów rezydentami.

Centralny Szpital Kliniczny Akademii Medycznej w Warszawie przy ul. Banacha to największy szpital w Polsce. Rocznie jest w nim hospitalizowanych 55 tys. pacjentów, a w 27 poradniach przyszpitalnych jest udzielanych 220 tys. porad specjalistycznych. (PAP)

pro/ malk/

16:09 08/02/04

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)