Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Wystawa grafiki polskiej i węgierskiej

0
Podziel się:

Ponad 180 grafik, głównie drzeworytów, autorstwa polskich i węgierskich
artystów tworzących podczas dwudziestolecia międzywojennego można zobaczyć na wystawie "Dialog
czarno na białym. Grafika polska i węgierska 1918-1939" czynnej od czwartku w stołecznej
Królikarni.

Ponad 180 grafik, głównie drzeworytów, autorstwa polskich i węgierskich artystów tworzących podczas dwudziestolecia międzywojennego można zobaczyć na wystawie "Dialog czarno na białym. Grafika polska i węgierska 1918-1939" czynnej od czwartku w stołecznej Królikarni.

"Ta wystawa została przygotowana dzięki przyjaźni polskich i węgierskich historyków sztuki. Przyjaźń ta odzwierciedla więzy łączące nasze kraje od wieków, które są widoczne także w sztuce. Dzięki tej ekspozycji możliwe jest dalsze poznanie i zbliżenie między naszymi narodami. Wystawa obejmuje wyłącznie grafikę, której zaletą jest fakt, iż jest tania i wysokonakładowa, a poszczególne grafiki można ze sobą zestawić, co umożliwia swoisty dialog na temat danego zjawiska" - opowiadała podczas wtorkowej konferencji prasowej jedna z kuratorek wystawy, Anna Manicka.

Ekspozycja była już pokazywana w Budapeszcie w marcu br. Składa się z dwóch głównych części - "Ku nowoczesności" i "Tradycjonalizm". Pierwsza z nich przybliża abstrakcje geometryczne oraz zagadnienia emancypacji kobiet, nowych środków komunikacji i aspektów życia w mieście, a także wizję nowoczesnego człowieka oraz rewolucję i wojnę.

"Druga część wystawy nosi tytuł +Tradycjonalizm+ i podzielona jest na działy podejmujące tzw. sielskie tematy, takie jak +Arkadia+, +Folklor+ i +Życie na wsi+ oraz części przybliżające zagadnienia wiary i religii oraz prezentujące grafiki stanowiące ilustracje książek. Sądzę, że całość wystawy daje możliwość porównania, jak wszystkie te zagadnienie były postrzegane w obu krajach. Pozwala również zaobserwować, że mimo różnic tak wiele łączy nasze narody" - podkreśliła Manicka.

Ekspozycji towarzyszy trójjęzyczny (polsko-węgiersko-angielski) katalog prezentujący grafiki z wystawy oraz artykuły polskich i węgierskich autorów poruszające kwestie sztuki, historii sztuki i historii obu narodów. Znalazły się w nim również eseje na temat grafik pokazywanych na ekspozycji oraz bibliografia.

Wystawa została przygotowana dzięki pomocy instytutów narodowych (węgierskiego w Polsce i polskiego na Węgrzech) oraz ministerstw kultury z obu stron. Wykorzystano w niej zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie i Magyar Nemzeti Galeria w Budapeszcie.

Ekspozycję można zwiedzać do 26 października. (PAP)

akn/ ls/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)