Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa zorganizuje światową konferencję o planetariach w 2016 r.

0
Podziel się

Planetarium Niebo Kopernika w Warszawie zostało wybrane na miejsce
prestiżowej konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Planetariów (IPS), która odbędzie się w
2016 roku - poinformowało Centrum Nauki Kopernik.

bErtIzit

Planetarium Niebo Kopernika w Warszawie zostało wybrane na miejsce prestiżowej konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Planetariów (IPS), która odbędzie się w 2016 roku - poinformowało Centrum Nauki Kopernik.

"Konferencje IPS odbywają się co dwa lata. Gromadzą ludzi z różnorodnym bagażem doświadczeń i nowatorskim podejściem do popularyzacji astronomii. Stanowią wyjątkową okazję do dyskusji i wymiany myśli. Organizacja tej imprezy jest dla Nieba Kopernika ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem" - powiedziała Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik, do którego należy Planetarium Niebo Kopernika.

Polskie planetarium o wybór rywalizowało z kanadyjskim TELUS World of Science (Edmonton) i francuskim Cite de l'espace (Tuluza).

bErtIziv

Powstałe w 1970 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Planetariów (IPS - International Planetarium Society) jest ogólnoświatową organizacją skupiającą osoby i instytucje zajmujące się planetariami. Posiada prawie 700 członków z 35 krajów, którzy pracują zarówno w planetariach stałych, jak i przenośnych, w szkołach, na uniwersytetach, w muzeach nauki. Dodatkowo w IPS afiliowanych jest 21 regionalnych i narodowych organizacji planetaryjnych.

Co dwa lata odbywają się konferencje IPS, za każdym razem w innym miejscu. Ostatnia odbyła się w 2012 roku w Baton Rouge w Luizjanie (USA), natomiast najbliższa będzie miała miejsce w dniach 23-27 lipca 2014 roku w Pekinie (Chiny). Potem, w 2016 roku, międzynarodowa społeczność planetaryjna przyjedzie do Polski.

Planetarium Niebo Kopernika działa od 2011 roku. Jest jednym z najnowocześniejszych planetariów w Europie. Posiada kopułę o 16-metrowej średnicy, pod którą mieści sala na 137 widzów. Do wyświetlania sztucznego nieba używa projektora Megastar IIA, który pozwala pokazać kilkanaście milionów punktów świetlnych.

Witryna organizacji IPS ma adres http://www.ips-planetarium.org, natomiast strona internetowa Planetarium Niebo Kopernika dostępna jest pod adresem http://www.niebokopernika.pl. (PAP)

bErtIziB

cza/ tot/

bErtIziW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)