Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawiacy na rowerach uczczą powstanie - 7. edycja Masy Powstańczej

0
Podziel się:

Szlakiem powstańczej Warszawy przejedzie w sobotę po południu peleton
rowerowy. 7. edycja Masy Powstańczej dla szczególnego upamiętnienia losów prażan po raz pierwszy
przedostanie się na drugą stronę Wisły. Dla chętnych czeka jeszcze 300 wolnych miejsc.

Szlakiem powstańczej Warszawy przejedzie w sobotę po południu peleton rowerowy. 7. edycja Masy Powstańczej dla szczególnego upamiętnienia losów prażan po raz pierwszy przedostanie się na drugą stronę Wisły. Dla chętnych czeka jeszcze 300 wolnych miejsc.

Masa Powstańcza to coroczny przejazd rowerzystów organizowany w hołdzie powstańcom warszawskim. Za organizację odpowiadają Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Masa Krytyczna - ruch społeczny popierających rozwój infrastruktury rowerowej i popularyzujący ten środek transportu.

Masa Powstańcza odbywa się zawsze w pierwszą sobotę sierpnia. Uczestnicy rejestrują się przez internet, a przed startem odbierają pamiątkową koszulkę. Punktualnie o godz. 17 ruszają w drogę. Przejazd zabezpieczają służby medyczne, policja oraz straż miejska.

Trasa Masy Powstańczej nie jest przypadkowa. W roku 2008 np. prowadziła śladami powstańczych barykad, przed rokiem zaś - Powstańczej Poczty Polowej. W najbliższą sobotę tematem przewodnim będą rzeczne patrole oraz przeprawa wiślana, wydarzenia związane z powstaniem na Pradze.

O jego przebiegu opowiedziała PAP historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego Katarzyna Utracka. "Po dwóch-trzech dniach walki na Pradze zupełnie wygasły, a komendant Obwodu ppłk Antoni Żurowski ps. Andrzej Bober wydał rozkaz przerwania akcji zbrojnej i przejścia do konspiracji, pozostając w pogotowiu bojowym. Powstańcy, którzy nie posiadali broni, powrócili na kwatery i oczekiwali na dalsze rozkazy. Ci, którzy byli uzbrojeni, w ciągu następnych tygodni przedostawali się na lewy brzeg Wisły - na Mokotów, Sadybę, Czerniaków, a także do Puszczy Kampinoskiej, by kontynuować walkę. Przeprawy odbywały się nocą. Powstańcy wykorzystywali przygotowane wcześniej, ukryte w zaroślach łodzie" - mówiła Utracka.

Masa Powstańcza wystartuje tradycyjnie spod Muzeum Powstania Warszawskiego. Ulicami Towarową i Okopową peleton dotrze do Ronda Zgrupowania AK "Radosław", a następnie przejedzie mostem Gdańskim na drugą stronę Wisły. Później przemieszczać się będzie na południe wzdłuż rzeki. Dalej mostem Łazienkowskim, Książęcą, przez Śródmieście oraz Ochotę z powrotem do punktu startu.

Impreza przeznaczona jest dla 2000 osób, z czego 1700 zostało zarejestrowało się przez internet. 3 sierpnia, od godz. 14.30 na starcie na chętnych będzie się czekało 300 wolnych miejsc.

Rowerzystom towarzyszyć będą powstańcze melodie nagrane przez zespoły De Press, Morowe Panny oraz Lao Che do tekstów poety i żołnierza AK Tadeusza Gajcego. Poza tym, podczas przejazdu, z nagłośnionego auta, o historii powstańczej Pragi opowie politolog dr Krzysztof Mikołajewski.

Masa Powstańcza jest częścią obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, których patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

kkp/ mrt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)