Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cmentarz
01.11.2007 11:11

Warszawiacy odwiedzają bliskich na cmentarzach

Warszawiacy, jak co roku, przybywają w Dniu Wszystkich Świętych na cmentarze, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Na największe i najstarsze warszawskie metropolie - Cmentarz Powązkowski i Cmentarz Bródnowski - już wczesnym rankiem zaczęli przychodzić pierwsi odwiedzający groby.

Podziel się
Dodaj komentarz

Warszawiacy, jak co roku, przybywają w Dniu Wszystkich Świętych na cmentarze, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Na największe i najstarsze warszawskie metropolie - Cmentarz Powązkowski i Cmentarz Bródnowski - już wczesnym rankiem zaczęli przychodzić pierwsi odwiedzający groby.

Na Powązkach, na troskliwie uprzątniętych nagrobkach, płoną znicze i są już pierwsze wiązanki. Panuje atmosfera ciszy, modlitwy i zadumy.

Na Cmentarzu Powązkowskim budowała grobowce rodzinne bogata burżuazja, tu chowano arystokratów i ziemian. Na tym cmentarzu znaleźli ostatni spoczynek ludzie zasłużeni dla kraju - politycy, wojskowi, pisarze, uczeni, aktorzy, malarze, inżynierowie, lekarze. Spoczywają tu m.in. ks. Hugo Kołłątaj, Władysław Reymont, Leopold Staff, Jacek Malczewski, Maria Dąbrowska, Stanisław Moniuszko, Maria Rodziewiczówna, Józef Elsner, Jan Kiepura, Stefan Jaracz, Jadwiga Smosarska, Kalina Jędrusik.

Po latach ich groby wymagają renowacji, niekiedy nawet odbudowy. W czwartek przez cały dzień prowadzona będzie kwesta na rzecz odnowy zabytkowych pomników cmentarza, odbywająca się corocznie w dniu Wszystkich Świętych.

Tegoroczna kwesta odbędzie się w godzinach 9-21. Tradycyjnie przed grobem Jerzego Waldorffa, w Al. Katakumbowej wystawiona zostanie skarbonka, do której będzie można wrzucać datki. Przy II i IV bramie będą kwestowali członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą w Wilnie, działającego od ponad 15 lat w ramach Komitetu Powązkowskiego. Przy bramach cmentarnych harcerki i harcerze będą sprzedawać przewodniki i plany cmentarza.

W tym roku w kweście udział zapowiedzieli znani aktorzy, m.in. Joanna Szczepkowska, Beata Tyszkiewicz, Krzysztof Kowalewski i Olgierd Łukaszewicz, Joanna Sydor, Małgorzata Socha, Mateusz Damięcki (wraz z rodziną) i Adam Fidusiewicz. Towarzyszyć im będą gwiazdy estrady Irena Santor i Wojciech Młynarski oraz dziennikarki Jolanta Fajkowska i Katarzyna Dowbor, a także członkowie zespołu "Mazowsze".

Spośród tegorocznych kwestujących Alina Janowska, Maja Komorowska, Irena Kwiatkowska, Damian Damięcki i Andrzej Kopiczyński brali udział w pierwszej kweście w 1975 roku.

Cmentarz Powązkowski został założony w 1790 roku na gruntach należących do rodziny Szymanowskich, która przeznaczyła na ten cel 2,6 hektara. Później był wielokrotnie powiększany i dziś ma ok. 43 hektarów powierzchni. (PAP)

Tagi: cmentarz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz