Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawscy Żydzi w litografii i drzeworytach

0
Podziel się:

Wyjątkową kolekcję drzeworytów i litografii m.in. Andriolliego, Grottgera,
Fałata, Kossaków na wystawie "Żyd Niemalowany w Łazienkach Królewskich. Warszawscy Żydzi na
polskich drzeworytach sztorcowych", można oglądać od czwartku w Warszawie.

Wyjątkową kolekcję drzeworytów i litografii m.in. Andriolliego, Grottgera, Fałata, Kossaków na wystawie "Żyd Niemalowany w Łazienkach Królewskich. Warszawscy Żydzi na polskich drzeworytach sztorcowych", można oglądać od czwartku w Warszawie.

Ekspozycję, która składa się z kilkuset oryginalnych litografii i drzeworytów, można oglądać w Starej Kordegardzie na terenie Łazienek Królewskich.

"Wszystkie litografie i drzeworyty pochodzą z polskiej prasy ilustrowanej z drugiej połowy XIX wieku, z takich pism jak +Wieniec+, +Opiekun domowy+, a przede wszystkim +Kłosy+ i +Tygodnik Warszawski+" - powiedział PAP kurator wystawy Paweł Szapiro.

Według niego, w Polsce drugą połowę XIX w. można określać m.in., jako rozkwit czasopiśmiennictwa ilustrowanego. "Dzięki drzeworytowi sztorcowemu, czasopisma w XIX wieku stały się naprawdę ilustrowane i można je było wówczas wydawać w dużych nakładach" - dodał.

Tematem wystawy jest m.in. XIX-wieczna żydowska Warszawa, która na początku tego stulecia stała się największym skupiskiem tego narodu w Królestwie Polskim, a zarazem największą żydowską gminą na świecie.

"Najstarsza litografia jest z 1858 roku, a najstarszy drzeworyt z 1888 roku. To był wówczas złoty czas we współżyciu polsko-żydowskim, co jest w tych pracach odzwierciedlone" - mówił Szapiro.

Podkreślił, że litografie i drzeworyty zostały wykonane według rysunków najwybitniejszych artystów epoki m.in. Michała Elwiro Andriolliego, Aleksandra Gierymskiego, Wojciecha i Juliusza Kossaków, Franciszka Kostrzewskiego, Artura Grottgera, Jana Matejki i Henryka Siemiradzkiego.

Wystawa, która będzie otwarta do końca października, pochodzi z prywatnej kolekcji Alicji B. Schottlas, a sfinansował ją Zygmunt Rolat, przedsiębiorca i filantrop od lat zaangażowany w dialog polsko-żydowski.(PAP)

nno/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)