Notowania

wiadomości
11.02.2011 11:50

Warszawskie i moskiewskie koncerty poświęcone Annie German

"Tańczące Eurydyki", "Szedł Atanazy do Anny" czy "Bal u Posejdona" w interpretacji Anny German weszły do kanonu polskiej piosenki. Twórczość artystki będzie przypomniana podczas warszawskich i moskiewskich koncertów, a także przez polską i rosyjska telewizję.

Podziel się
Dodaj komentarz

*"Tańczące Eurydyki", "Szedł Atanazy do Anny" czy "Bal u Posejdona" w interpretacji Anny German weszły do kanonu polskiej piosenki. Twórczość artystki będzie przypomniana podczas warszawskich i moskiewskich koncertów, a także przez polską i rosyjska telewizję. *

Anna German była pieśniarką, kompozytorką, aktorką i dziennikarką. Jej piosenki, nagrane w znacznej części na początku lat 60., to m.in. żartobliwe "Szedł Atanazy do Anny", "Karina" i bardziej refleksyjne "Jesienny zmierzch", "List do Chopina", "Bal u Posejdona", "Człowieczy los". Jej największym przebojem były "Tańczące Eurydyki".

13 lutego w Warszawie, 17 lutego w Moskwie odbędą się koncerty poświęcone Annie German. Minirecital piosenkarki TVP Kultura wyemituje 14 lutego. Tego dnia Anna German skończyłaby 75 lat.

"Chcąc uczcić tę wybitną i bardzo lubianą piosenkarkę w warszawskim Teatrze Capitol odbędzie się dzień wcześniej, czyli w niedzielę, 13 lutego, koncert pt. +Jubileuszowy wieczór pamięci Anny German+" - poinformował PAP w imieniu organizatorów wydarzenia Zbigniew Rabiński. W wieczorze udział wezmą m.in.: Krzysztof Cwynar, Mieczysław Gajda, Marta Popławska, Ludmiła Piechowska, Rafał Nowakowski.

"Byłem zaprzyjaźniony z Anną German i jej rodziną, dla Anny komponowałem piosenki, ale przede wszystkim zachowuję w pamięci nasze wspólne występy" - powiedział PAP Krzysztof Cwynar, kompozytor i piosenkarz, jeden z wykonawców koncertu.

Cwynar przypomniał podobny wieczór muzyczny sprzed dwóch lat poświęcony Annie German. "Zaskoczyło nas duże zainteresowanie i sympatia publiczności okazywana tej zmarłej przed już blisko 30 laty artystce. Mam nadzieję, że i w tym roku przybędą i młodzi ludzie, i ta dojrzalsza generacja. Bardzo liczymy na obecność Katarzyny Gaertner, która skomponowała dla German +Tańczące Eurydyki+" - dodał.

W poniedziałek TVP Kultura wyemituje zrealizowany w listopadzie 1973 roku minirecital Anny German. Artystka zaprezentowała w nim swoje najbardziej znane i cieszące się uznaniem i sympatią publiczności piosenki, a wśród nich przebój lat 70., duet Anna German-Krzysztof Cwynar "Byle tylko ze mną".

Natomiast 17 lutego w Moskiewskim Teatrze Estrady odbędzie się pierwszy z kilku koncertów, zaplanowanych w różnych miastach Rosji, upamiętniających 75 rocznicę urodzin Anny German. Rosjanie z tej okazji wydali płytę jubileuszową w formacie MP3 zawierającą sto najbardziej znanych i lubianych przez nich piosenek artystki. Wcześniej, 13 lutego w pierwszym, centralnym programie rosyjskiej TV, wyemitowany będzie poświęcony German film dokumentalno-fabularyzowany, trwający ponad dwie godziny.

"Odkryłem tajemnicę powodzenia Ani German w Rosji - powiedział PAP Krzysztof Cwynar - ona po prostu mówiła pięknie po rosyjsku. Podczas koncertów rozmawiała z publicznością posługując się obłędnie pięknym rosyjskim, którego nauczyła się jako młoda osoba na podsuwanych jej przez matkę książkach Puszkina, Dostojewskiego, Turgieniewa. Rosjanie słuchając Anny odkrywali urodę swego języka. I za to ją tak bardzo lubili. I za piosenki, naturalnie".

"Miała wyjątkowo piękną barwę głosu. Był ów głos rzadkiej urody, niebotycznej skali, niezwykłego wyrazu i siły niezmiernej. Czystość intonacji, subtelność dynamiki i ta wyjątkowa prawda artystycznego wyrazu (...). Gdy śpiewała, przenosiła się i zapraszała nas do swojego świata - świata autentycznych przeżyć i piękna" - powiedział PAP Rabiński.

Anna German urodziła się 14 lutego 1936 w Urgenczu w Uzbekistanie, zmarła 26 sierpnia 1982 w Warszawie. Po matce Irmie Berner z domu Martens była potomkinią holenderskich mennonitów, których do Rosji sprowadziła caryca cesarzowa Katarzyna II. Mieszkali oni na Kubaniu. Ojciec Anny German został aresztowany i rozstrzelany w Urgenczu przez NKWD w 1937 r., pod zarzutem szpiegostwa. Anna z matką zostały wysiedlone z Fergany. NKWD zesłało je do Kirgistanu. W 1946 r. matka Anny, jako żona Polaka, złożyła dokumenty repatriacyjne i razem z córką, matką i babką wyjechały do Polski.

German debiutowała w 1960 r. we wrocławskim Kalamburze. Śpiewała w siedmiu językach. Występowała w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, Mongolii, dawnych NRD, RFN, CSRS, oraz ZSRR. Laury zdobywała na wielu festiwalach, m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie, San Remo, Neapolu, Viareggio, Cannes, Ostendzie, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze. Dwukrotnie uznana za najpopularniejszą polską piosenkarkę wśród Polonii amerykańskiej (1966, 1969).

Wypadek samochodowy we Włoszech 28 sierpnia 1967 r., jakiemu uległa German zmienił jej życie; już nigdy nie powróciła do pełni sił artystycznych.

"Nie trzeba mi wielkiej lunety/ by widzieć, że jej blask nie zniknie/ i muzą jest wieczną dla poety/ ta Eurydyka moich lat" - śpiewa o Annie German Krzysztof Cwynar w balladzie "Planeta Anna".

Anna Bernat (PAP)

abe/ mlu/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz