Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawskie Spotkania Teatralne także dla dzieci i młodzieży

0
Podziel się:

Tegorocznym Warszawskim Spotkaniom Teatralnym po raz pierwszy w historii
festiwalu towarzyszy przegląd najważniejszych spektakli dla dzieci i młodzieży: małe Warszawskie
Spotkania Teatralne. Patronką cyklu jest Henryka Krzywonos-Strycharska.

Tegorocznym Warszawskim Spotkaniom Teatralnym po raz pierwszy w historii festiwalu towarzyszy przegląd najważniejszych spektakli dla dzieci i młodzieży: małe Warszawskie Spotkania Teatralne. Patronką cyklu jest Henryka Krzywonos-Strycharska.

Warszawskie Spotkania Teatralne rozpoczęły się w piątek i potrwają do 15 kwietnia. W tym roku po raz pierwszy w ich programie znalazł się cykl spektakli adresowany do dzieci i młodzieży.

"Warszawskie Spotkania Teatralne są pierwszym tak prestiżowym i dużym festiwalem teatralnym w Polsce, który na równi traktuje widzów dorosłych oraz widzów najmłodszych i dorastających. Bardzo zależy nam na tym, aby w stałej działalności Instytutu Teatralnego (...) zwracać uwagę na edukację, pedagogikę teatru. Edukacja jest słowem kojarzonym bardzo z podejściem ex cathedra. Nam bardziej zależy na twórczym podejściu do pracy z dziećmi i przepracowywaniu z nimi trudnych tematów, na kształtowaniu młodego widza" - powiedziała PAP rzeczniczka Instytutu Teatralnego Kaja Stępkowska.

W programie małych WST znalazło się miejsce zarówno dla rozmaitych form teatru lalek oraz spektakli rozgrywanych w żywym planie aktorskim, gdzie obok grup zawodowych zaprezentują się teatry alternatywne. Formułę małych WST poszerzają także rekomendacje warszawskie - ważne spektakle scen stołecznych dla dzieci i młodzieży.

Pierwszy spektakl w ramach cyklu odbędzie się w niedzielę. Publiczność zobaczy przedstawienie "Ty i Ja" Studium Teatralnego BLUM. W kolejnych dniach widzowie zobaczą m.in. przedstawienia "Słoń Trąbibombi" Teatru Atofri, "Brzechwa 2. Szelmostwa Lisa Witalisa" Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, "Pod-Grzybek" Białostockiego Teatru Lalek i "Alicja po drugiej stronie lustra" Teatru "Maska" w Rzeszowie.

Małe Warszawskie Spotkania Teatralne odbywają się w tym roku po raz pierwszy, ale - jak zapewniła Stępkowska - również w kolejnych edycjach festiwalu będą stałym punktem programu festiwalu. Spektakle zostały wyselekcjonowane przez kuratorkę cyklu Alicję Morawską-Rubczak, specjalistkę od teatru dziecięcego w Polsce.

"Chcieliśmy, by program małych WST był ambitny, dlatego spektakle zostały wybrane w sposób bardzo wyselekcjonowany. To najciekawsze, najważniejsze propozycje teatralne dla dzieci i młodzieży, jakie powstały w ostatnich sezonach. Naszemu programowi towarzyszy szereg innych wydarzeń m.in. warsztaty, zaplanowane jako zajęcia twórcze przygotowane przez Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, w których będą brali udział rodzice i dzieci" - opowiadała Stępkowska.

Instytut przygotował też "Scenę czytaną", podczas której czytane będą najnowsze sztuki dramatyczne dla młodzieży; swoją obecność zapowiedzieli m.in. Wojciech Solarz, Wiktor Zborowski i Anna Seniuk. "Odbędą się też dyskusje wokół czytań; chcemy oswoić młodego widza z tekstem dramatycznym, pokazać w jaki sposób tekst literacki może być wykorzystany przez teatr, jak można mówić o naszej własnej codzienności poprzez teatr" - opowiadała Stępkowska.

Pierwsza edycja małych Warszawskich Spotkań Teatralnych to nie tylko przedstawienia, zaplanowano również koncerty. Specjalnie dla widzów małych WST zagrają: zespół Tiger z Warszawy oraz zespół z Teatru Lalki i Aktora Pinokio z Łodzi. Odbędzie się też koncert muzyki teatralnej "Piosenki do grania na nosie", na który złożą się piosenki stworzone przez kompozytora Piotra Klimka oraz autora tekstów Konrada Dworakowskiego.

Zaplanowano również warsztaty "Podziel się!", związane tematycznie z książką "Bieda. Przewodnik dla dzieci" Hanny Gill-Piątek i Henryki Krzywonos-Strycharskiej. W trakcie spotkania dzieci będą mogły przekazać zabawki, z których wyrosły, na dziecięcy oddział onkologiczny w jednym z warszawskich szpitali.

Prezentacji spektakli towarzyszyć będzie także konferencja "Ciiii... To temat nie dla dzieci". Blog na stronie małych WST będzie prowadzić pisarka, kulturoznawczyni Sylwia Chutnik.

WST organizuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego dzięki wsparciu finansowemu urzędu m.st. Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

agz/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)