Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawskie zoo przygotowane na upały

0
Podziel się

Monitoring stałego dostępu do wody, odpowiednio zaprojektowane
pomieszczenia chroniące przed słońcem i wiatrem, a także zamrożone owoce i warzywa, czyli lody dla
zwierząt - tak warszawskie zoo radzi sobie z wysokimi temperaturami.

bEriADRx

*Monitoring stałego dostępu do wody, odpowiednio zaprojektowane pomieszczenia chroniące przed słońcem i wiatrem, a także zamrożone owoce i warzywa, czyli lody dla zwierząt - tak warszawskie zoo radzi sobie z wysokimi temperaturami. *

Czwartek ma być najcieplejszym dniem roku, w stolicy temperatura sięgnąć ma 36 st. C. Jak zapewnia kierownictwo zoo wysokie temperatury panujące od kilku dni nie są problemem dla mieszkańców Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.

"Pomieszczenia są zaplanowane i urządzone tak, żeby zwierzęta mogły czuć się dobrze niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz" - uspokaja PAP Andrzej Zieliński z warszawskiego zoo.

bEriADRz

Jak dodaje, przebywające w stołecznym zoo zwierzęta są w większości ciepłolubne, tak więc słonie, żyrafy, nosorożce czy tygrysy dobrze znoszą takie warunki; a te zimnolubne, czyli na przykład niedźwiedzie polarne, piżmowoły, lamy, urodziły się w klimacie europejskim i są przyzwyczajone do takich temperatur.

Niemniej jednak warszawskie zoo ma przygotowane rozwiązania, które mają zapewnić zwierzętom większy komfort podczas upałów. Za pomocą monitoringu kontrolowany jest ciągły dostęp do wody, której - jak podkreślają pracownicy zoo - nie może zabraknąć nawet na chwilę. "Wszystkie zwierzęta mają w swojej przestrzeni nie tylko miejsca zacienione, lecz także osłonięte od wiatru. Niektóre zwierzęta, na przykład słonie i nosorożce, mogą również korzystać zarówno z kąpieli wodnych, jak i błotnych" - wylicza.

Jednym z pomysłów na ochłodzenie zwierząt jest również podawanie im tzw. lodów. "Zamrożone owoce, warzywa czy ryby są teraz elementem diety niedźwiedzi polarnych, goryli, szympansów. Zwierzęta mają przy ich wyłapywaniu dużo zabawy i mogą się ochłodzić" - relacjonuje Zieliński. (PAP)

mn/ bk/

bEriADSa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)