Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warsztaty poświęcone kuchni lat 90. na Festiwalu Niewinni Czarodzieje

0
Podziel się:

Możliwość samodzielnego wykonania tofu, spróbowania słodkiego wina Kijafa i
popularnych w latach 90. dań kuchni meksykańskiej czeka na uczestników warsztatów kulinarnych,
które w ramach Festiwalu Niewinni Czarodzieje poprowadzi restauratorka Agnieszka Kręglicka.

Możliwość samodzielnego wykonania tofu, spróbowania słodkiego wina Kijafa i popularnych w latach 90. dań kuchni meksykańskiej czeka na uczestników warsztatów kulinarnych, które w ramach Festiwalu Niewinni Czarodzieje poprowadzi restauratorka Agnieszka Kręglicka.

"W latach 90., kiedy na rynek trafiło wiele produktów dotąd niedostępnych, pojawiła się wielka potrzeba spróbowania tych różnych dań z całego świata. Pojawił się tuńczyk czy krewetki w puszkach i wydarzeniem było, że można je postawić na stole. Kukurydza w puszce, która teraz nie jest prestiżowa ani trochę, wtedy dodana do sałatki majonezowej, z ananasem, kurczakiem i żółtym serem, to było coś naprawdę eleganckiego, co można było podać na fajnej prywatce. A banany często funkcjonowały jako elegancki dodatek, którym garnirowano dania" - opowiadała Kręglicka.

Jak wspominała, popularne było wówczas sporo potraw i trunków, które teraz wydają się trochę "obciachowe". "Piliśmy słodką Kijafę, co do której nie było do końca wiadomo czy była winem. Nadal popularna była Sophia i Sangria, a za bardzo szykowny uchodził koktajl Malibu z mlekiem i lodem. Ale też ponieważ wiele rzeczy nie było dostępnych, część musieliśmy po prostu robić sami np. tofu, które teraz można normalnie kupić w sklepie. Produkowaliśmy też pastę z ostrej papryki, którą wcześniej marynowaliśmy i przechowywaliśmy w piwnicy na cały sezon. To było takie prawdziwe rzemiosło kulinarne" - mówiła restauratorka.

Generalnie - jej zdaniem - jeżeli chodzi o gastronomię lat 90., to ważne było zwłaszcza pierwszych pięć lat. "Wtedy naprawdę dużo się uczyliśmy. Dopiero z czasem trochę +okrzepliśmy+, pojawiły się już także regularne dostawy towarów" - dodała.

Przytacza też zabawne historie związane z prowadzeniem restauracji w tamtym okresie. "+Mekong+, który powstał jeszcze w roku 1989, miał także swoje wątki +aferalne+. Anastazja P. (autorka skandalizującego +Pamiętnika Anastazji P.+, w którym opisywała swoje domniemane bliskie relacje z posłami-PAP) wspominała w swojej książce, że jadła u nas obiad z którymś z parlamentarzystów. Byliśmy też raz w +Wiadomościach+ z komentarzem +tutaj spotykali się członkowie Art-B+ (spółki, która zasłynęła dzięki wykorzystaniu tzw. oscylatora ekonomicznego, dzięki któremu właścicielom udawało się kilkadziesiąt razy oprocentowywać w bankach tę samą wpłatę-PAP), co paradoksalnie okazało się dla nas niezłą reklamą" - opowiadała Kręglicka.

Podkreśliła, że zależy jej, by przypomnieć przepisy i dania popularne w latach 90., a teraz już trochę zapomniane. "A szkoda, bo mogą być bardzo praktyczne i przydatne na co dzień dla wszystkich. Był np. taki przepis w +Mekongu+ - banan smażony w wiórkach kokosowych i myślę, że to powinien być hit na wszystkich przyjęciach dziecięcych, a przepis na niego jest bardzo prosty. Będziemy próbowali jak smakuje niesławna Kijafa i Malibu, ale przede wszystkim będziemy realnie gotowali" - zapowiada restauratorka.

Wśród dań, jakie mają szansę nauczyć się przyrządzać uczestnicy warsztatów "Pomielony razem z budą" będą m.in. popularne w latach 90. sajgonki oraz tofu. "Czyli coś, co jest teraz bardzo na fali kuchni zdrowej, wegetariańskiej i mam nadzieje, że nam się uda, bo to nie jest takie proste. No i oczywiście będziemy próbowali dużo różnych meksykańskich dań, odwołując się do kuchni naszej popularnej w latach 90. restauracji +El Popo+, która nadal funkcjonuje i będzie gościć uczestników warsztatów" - podsumowała Kręglicka.

Warszawski Festiwal Niewinni Czarodzieje, którego ósma edycja jest poświęcona latom 90., potrwa do niedzieli. W jego ramach zaplanowano m.in. również warsztaty freestyle'owe, przegląd filmów, koncert Ani Dąbrowskiej oraz prywatkę z remiksem utworów z tamtego okresu.

Patronem medialnym festiwalu jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

akn/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)