Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warsztaty scenariuszy filmów kryminalnych na Festiwalu Niewinni Czarodzieje

0
Podziel się:

Warsztaty pisania scenariuszy kryminałów rodem z lat 90. odbędą się w
piątek w ramach Festiwalu Niewinni Czarodzieje. Uczestnicy warsztatów poznają filmowe schematy z
tamtego okresu dotyczące wyglądu i zachowania bohaterów oraz otaczającej ich rzeczywistości.

*Warsztaty pisania scenariuszy kryminałów rodem z lat 90. odbędą się w piątek w ramach Festiwalu Niewinni Czarodzieje. Uczestnicy warsztatów poznają filmowe schematy z tamtego okresu dotyczące wyglądu i zachowania bohaterów oraz otaczającej ich rzeczywistości. *

Autor "Filmowego przewodnika po Warszawie" i współprowadzący warsztaty opowie uczestnikom o pewnych schematach występujących w kryminałach lat 90. "Będziemy mówili nie tylko o charakterystykach postaci, ale rzeczach, o których trzeba pamiętać pisząc scenariusz kryminalny w tamtym duchu, czyli o kwestiach związanych z obyczajowością, ubiorem, wyglądem i zachowaniem bohaterów" - powiedział PAP Sołtysiak.

Jak zaznaczył, takim reprezentantem gatunku, który odcisnął piętno na pozostałych produkcjach kryminalnych, były "Psy" Władysława Pasikowskiego. "Będę zatem opowiadał o kreacji Bogusława Lindy i pewnych schematach tam występujących. Przypomnę też obrazy wcześniejsze od +Psów+, czyli +Zabij mnie glino+ i +Kroll+. Co ciekawe w obu filmach główne role grał właśnie Linda, który później wcielił się w głównego bohatera +Psów+" - mówił współprowadzący warsztaty.

Charakterystyczne dla kryminałów tamtego okresu - w jego ocenie - były występujące w "Psach" w wielkiej liczbie słowa niecenzuralne; po raz pierwszy pojawiły się one tak licznie w polskim kinie. "Wcześniej, kryminały, nawet jeśli były brutalne w obrazie, w warstwie słownej były dosyć grzeczne. Kolejnym świadectwem czasu jest też pojawienie się na ekranie rosyjskiej mafii, określanej jako +ruska+ i nowych rodzajów przestępstw, takich jak przemyt narkotyków czy handel bronią. Bohaterowie lat 90. wyróżniają się też często tym, że noszą wąsy" - relacjonował Sołtysiak.

Według niego ciekawym zadaniem dla uczestników warsztatów może być np. próba nakreślenia sylwetki partnerki głównego bohatera. "W +Psach+ np. mamy dwie postaci kobiece - żonę, która odeszła i wyjechała na Zachód, oraz taką femme fatale, trochę tzw. kobietę upadłą, z reguły dużo młodszą, w której ramionach główny bohater szuka pocieszenia. Skupimy się nie tylko na pewnych kliszach i schematach, ale także na kultowych wypowiedziach i najsłynniejszych tekstach bohaterów w stylu +Bo to zła kobieta była+, które weszły potem na stałe do języka potocznego" - dodał współprowadzący warsztaty.

"Mam nadzieję, że po moim wykładzie adepci pisania scenariuszy w stylu lat 90. będą wiedzieli jak powinien on wyglądać, zwłaszcza w sferze mody i zachowania się bohatera. Liczę, że w warsztatach wezmą udział osoby, dla których początki lat 90. to trochę już historia, i po moim wykładzie będą wiedziały jak wyglądał tamten świat. Z tego, co się dzieje np. na tzw. drugim planie można się bowiem wiele dowiedzieć także na temat ówczesnego życia codziennego" - podsumował Sołtysiak.

Warszawski Festiwal Niewinni Czarodzieje, którego ósma edycja jest poświęcona latom 90., potrwa do niedzieli. W jego ramach zaplanowano m.in. również warsztaty kulinarne i freestyle'owe, przegląd filmów, koncert Ani Dąbrowskiej oraz prywatkę z remiksem utworów z tamtego okresu.

Patronem medialnym festiwalu jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)