Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wątpliwe umowy krajów UE ze Szwajcarią ws. zaległych podatków

0
Podziel się:

Niemcy i Wielka Brytania mają podpisać umowy ze Szwajcarią, by odzyskać
zaległe podatki od swych obywateli, którzy ulokowali pieniądze w tym kraju. Duże wątpliwości KE
budzą jednak zapisy w kwestiach stawki podatku i dostępu do danych nieuczciwych podatników.

*Niemcy i Wielka Brytania mają podpisać umowy ze Szwajcarią, by odzyskać zaległe podatki od swych obywateli, którzy ulokowali pieniądze w tym kraju. Duże wątpliwości KE budzą jednak zapisy w kwestiach stawki podatku i dostępu do danych nieuczciwych podatników. *

Jak poinformowało PAP unijne źródło, na mocy porozumienia między UE a Szwajcarią w sprawie oszczędności, w ubiegłym roku Szwajcaria zwróciła Unii około 330 mln euro podatku. _ - Jednak unijną legislacją nie są objęte historyczne płatności, dlatego też, by je odzyskać, kraje zawierają oddzielne umowy _ - wyjaśnił informator. Dodał, że w zamian Szwajcaria stawia jednak określone warunki, które wzbudzają wątpliwości Brukseli.

Chodzi m.in. o nieujawnianie danych nieuczciwych podatników. _ Jest to umowa typu: oddamy wam pieniądze, ale nie zadawajcie pytań (o dane podatników) _ - powiedział informator PAP. Tymczasem KE od dawna zabiega o automatyczną wymianę informacji ze Szwajcarią, by zmniejszyć zjawisko unikania płacenia podatków przez obywateli UE.

Druga kwestia budząca wątpliwości - jak wskazało źródło - to stawka zaległego podatku, który w UE wynosi 35 proc. Tymczasem w dwustronnych umowach Niemiec i Wielkiej Brytanii ze Szwajcarią stawka ta jest równa zwyczajowej stawce podatku od oszczędności w tych krajach - w Niemczech wynosi ona 26 proc. _ - W takiej sytuacji nie ma zachęty do płacenia podatków _ - podkreśliło źródło.

Jak poinformowała Komisja Europejska, komisarz UE ds. podatkowych Algirdas Szemeta ma uzasadnione obawy, że niektóre kwestie regulowane w umowach ze Szwajcarią _ nakładają się z obszarami regulowanymi unijną dyrektywą o oszczędnościach oraz z zapisami porozumienia UE ze Szwajcarią w tym zakresie _. KE dodaje, że komisarz prowadzi _ konstruktywne rozmowy _ z Niemcami i Wielką Brytanią, a _ wkrótce wystosuje formalną opinię do tych krajów _. Berlin i Londyn nadal mogą zmienić zapisy umów, ponieważ nie zostały jeszcze ratyfikowane.

Jak napisał _ Financial Times _, zgodnie z umowami właściciele rachunków w szwajcarskich bankach będą mogli uregulować swoje sprawy podatkowe, jednorazowo uiszczając podatki od ukrywanych aktywów oraz wypełniając deklarację płacenia podatków w przyszłości. Według szacunków gazety, umowy mogłyby wygenerować 7 mld funtów dla Londynu i 20 mld euro dla Berlina.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)