Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Watykan: Ambasador Piotr Nowina-Konopka złożył listy uwierzytelniające

0
Podziel się

Nowy ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka złożył w
poniedziałek na ręce papieża Franciszka listy uwierzytelniające. O audiencji poinformowało w
biuletynie watykańskie biuro prasowe.

bEqaUeJN

Nowy ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka złożył w poniedziałek na ręce papieża Franciszka listy uwierzytelniające. O audiencji poinformowało w biuletynie watykańskie biuro prasowe.

Podczas audiencji i rozmowy w cztery oczy z papieżem polski ambasador wręczył mu wydaną po hiszpańsku książkę księdza Józefa Tischnera "Etyka Solidarności" z 1981 roku.

Po spotkaniu z Franciszkiem Nowina-Konopka rozmawiał z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Tarcisio Bertone. Następnie ambasador udał się do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Janowi Pawłowi II, który jest pochowany w Kaplicy św. Sebastiana.

bEqaUeJP

Piotr Nowina-Konopka zastąpił byłą premier Hannę Suchocką, która ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej była od grudnia 2001 do czerwca 2013 roku.

W wywiadzie udzielonym PAP po przyjeździe do Rzymu ambasador Nowina-Konopka powiedział m.in. odnosząc się do wyboru papieża Franciszka: "W Kościele nastąpiła ogromna zmiana. Myślę, że jej skali jeszcze nie sposób sobie do końca wyobrazić".

"Wybrano papieża, który nie był nigdy blisko spraw europejskich, natomiast z całą pewnością jest niezwykle blisko, mówiąc skrótowo, człowieka z ulicy. Jego styl posługi papieskiej bardzo różni się od tego, z czym mieliśmy wcześniej do czynienia i ambasador musi to wziąć pod uwagę" - zauważył.

Mówiąc zaś o książce księdza Tischnera podarowanej papieżowi ambasador wyjaśnił: "Zacząłem bardzo interesować się tym, jak wyglądała posługa kardynała Bergoglio i znalazłem jeden szczególny element, którego użyję podczas rozmowy z Franciszkiem. To był biskup, któremu bardzo bliskie było słowo +solidarność+".

bEqaUeJV

"Mam nadzieję, że to będzie klucz do tego, żeby znaleźć płaszczyznę rozmowy z papieżem" - podkreślił Piotr Nowina-Konopka.(PAP)

sw/ ap/ mow/

bEqaUeKq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)