Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan: bojkot papieża przez niemiecką opozycję "kwestią zachowania"

0
Podziel się:

Watykan oświadczył w piątek, że decyzja niektórych członków
niemieckiego parlamentu, aby nie wysłuchać przemówienia papieża podczas jego wizyty w Bundestagu 22
września, to "kwestia zachowania" i gościnności.

Watykan oświadczył w piątek, że decyzja niektórych członków niemieckiego parlamentu, aby nie wysłuchać przemówienia papieża podczas jego wizyty w Bundestagu 22 września, to "kwestia zachowania" i gościnności.

"Papież został oficjalnie zaproszony do wygłoszenia mowy w Bundestagu przez jego przewodniczącego. Watykan nie chce komentować zapowiedzi niektórych parlamentarzystów, którzy postanowili nie uczestniczyć w tym posiedzeniu" - powiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej Federico Lombardi.

Rzecznik dodał, że w przekonaniu Watykanu jest to "kwestia zachowania się i sposobu przyjęcia przez pluralistyczne zgromadzenie osoby, która została zaproszona przez większość jego członków".

Ks. Lombardi, który przedstawił w watykańskim biurze prasowym program wizyty Benedykta XVI w Niemczech w dniach 22-25 września, trzeciej, jaką obecny papież składa w swej ojczyźnie, podkreślił, że papież będzie w swym wystąpieniu zwracał się do tych, "którzy na nie przyjdą".

Watykański rzecznik dodał, że ci, którzy nie pojawią się na przemówieniu papieża, "wyjaśnią motywy swej decyzji, a pozostali parlamentarzyści powiedzą, co sądzą o takim postępowaniu".

"Ostatecznie nie wszyscy muszą zgadzać się z papieżem" - dodał ks. Lombardi.

Podkreślił również, że Benedykt XVI po raz pierwszy będzie przemawiał na forum parlamentu i "uczyni to akurat we własnym kraju".

Parlamentarzyści reprezentujący niemiecką opozycję wyrazili zamiar zbojkotowania przemówienia, które papież wygłosi wkrótce po przybyciu do Berlina i po spotkaniu z kanclerz Angelą Merkel.

Około setki deputowanych opozycyjnej SPD, Zielonych i Lewicy zapowiada, że nie wezmą udziału w sesji, ponieważ ich zdaniem przemówienie zwierzchnika Kościoła katolickiego jest sprzeczne z zasadą neutralności religijnej Bundestagu.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, arcybiskup Fryburga Robert Zollitsch, wezwał do przyjęcia papieża w Niemczech z "gościnnością i szacunkiem, na jakie zasługuje". Wyraził ubolewanie z powodu zapowiadanego bojkotu.

Benedykt XVI przybędzie do Berlina 22 września i po spotkaniu z prezydentem Christianem Wulffem i kanclerz Angelą Merkel odwiedzi historyczny gmach niemieckiego parlamentu oraz będzie przewodniczył mszy na stadionie olimpijskim w Berlinie.

W piątek, 23 września, spotka się w nuncjaturze apostolskiej w Berlinie ze wspólnotą muzułmańską, po czym uda się do Erfurtu, gdzie złoży wizytę w konwencie augustynów, w którym studiował Marcin Luter oraz spotka się z członkami Rady Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego i weźmie udział w nabożeństwie ekumenicznym.

W sobotę Benedykt XVI będzie celebrował mszę na Placu Katedralnym w Erfurcie, po czym uda się do Fryburga Bryzgowijskiego, gdzie m.in. spotka się z byłym kanclerzem Niemiec, Helmutem Kohlem.

We Fryburgu Bryzgowijskim odbędzie także spotkanie z przedstawicielami Kościołów prawosławnych, z katolickimi seminarzystami i z Centralnym Komitetem Niemieckich Katolików (ZDK).

W niedzielę Benedykt XVI będzie przewodniczył mszy na terenie lotniska turystycznego we Fryburgu Bryzgowijskim i po obiedzie z członkami Konferencji Episkopatu Niemiec spotka się jeszcze z sędziami niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, po czym odleci do Rzymu.

Benedykt XVI wygłosi w czasie wizyty w Niemczech, która będzie jego 21. zagraniczną podróżą jako papieża, 18 przemówień i homilii.

Według danych Konferencji Episkopatu, w Niemczech jest 25,2 miliona katolików, którzy stanowią 30,7 proc. ludności. Protestanci to 24,5 miliona ludności Niemiec.(PAP)

ik/ kar/

9797916 9799311

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)