Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan: Dekret w sprawie Piusa XII nie jest przeciwko Żydom

0
Podziel się:

Watykan zapewnił w środę, że podpisanie w sobotę przez Benedykta XVI dekretu
o uznaniu heroiczności cnót Piusa XII, przybliżającego jego beatyfikację, nie jest "aktem wrogości"
wobec Żydów. Ponadto ogłoszono, że nie będzie wspólnej beatyfikacji Jana Pawła II i papieża czasów
wojny.

*Watykan zapewnił w środę, że podpisanie w sobotę przez Benedykta XVI dekretu o uznaniu heroiczności cnót Piusa XII, przybliżającego jego beatyfikację, nie jest "aktem wrogości" wobec Żydów. Ponadto ogłoszono, że nie będzie wspólnej beatyfikacji Jana Pawła II i papieża czasów wojny. *

W specjalnej nocie, wydanej w związku z kolejną falą kontrowersji wokół Piusa XII, Stolica Apostolska podkreśliła, że dekret ten nie powinien być uważany za przeszkodę w dialogu między Kościołem katolickim a judaizmem.

Komunikat, będący odpowiedzią Watykanu na skierowane przez środowiska żydowskie prośby o wyjaśnienia, dotyczące decyzji o beatyfikacji papieża Pacellego, stwierdza: "Fakt, że dekrety o uznaniu heroiczności cnót papieża Jana Pawła II i Piusa XII zostały ogłoszone tego samego dnia, nie oznacza, że od tej pory procesy te będą szły w parze".

"Obie sprawy są całkowicie od siebie niezależne i każda będzie miała własną procedurę. Nie ma zatem żadnego powodu do hipotez o ewentualnej jednoczesnej beatyfikacji" - oświadczył watykański rzecznik ks. Federico Lombardi.

Wyjaśnił następnie, że dekret o heroiczności cnót Piusa XII stanowi ocenę jego "życia chrześcijańskiego", a nie "historycznego znaczenia wszystkich podjętych przez niego decyzji". Do dokonania oceny historycznej - jak przypomniał rzecznik - potrzebna jest analiza ogromnej liczby dokumentów, znajdujących się w watykańskich archiwach. Na to zaś potrzeba kilku lat - dodał.

Ks. Lombardi odniósł się również do zapowiedzianej na 17 stycznia wizyty Benedykta XVI w rzymskiej synagodze, która w związku z ostatnimi polemikami stanęła według włoskiej prasy pod znakiem zapytania. Watykan pragnie - oświadczył rzecznik - aby wizyta ta była okazją do "potwierdzenia i umocnienia z wielką serdecznością więzów przyjaźni i szacunku".

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)