Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
30.09.2012 14:34

Watykan huczy od plotek. Papież wybaczy kamerdynerowi i go ułaskawi?

Przebaczenie jest osobistą prerogatywą Ojca Świętego. Tylko on zdecyduje, w swoim sumieniu, czy go udzielić, czy nie- powiedział kardynał Velasio De Paolis.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sergey Kozhukhov/GFDL/Wikipedia)

*Tak prznynajmniej uważa jeden z najwyższych rangą kardynałów-prawników w Kurii Rzymskiej Velasio De Paolis z Sygnatury Apostolskiej, watykańskiego Sądu Najwyższego. *

W wywiadzie, opublikowanym w niedzielę w dzienniku _ La Repubblica _, kardynał De Paolis wyraził przekonanie, że rozpoczęty dzień wcześniej w Watykanie proces majordomusa papieża oraz informatyka Claudio Sciarpellettiego, zatrudnionego w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, będzie _ sprawiedliwy, skrupulatny i przestrzegający praw zarówno obrony, jak i oskarżenia _, a Benedykt XVI przebaczy swemu kamerdynerowi Paolo Gabriele oraz jego pomocnikowi, informatykowi, i obu ułaskawi.

Kardynał Velasio De Paolis, jeden z najbliższych współpracowników Benedykta XVI w kwestiach prawnych, zapytany o to, czy oskarżeni otrzymają karę więzienia, czy też papież im przebaczy, odparł: _ Przebaczenie jest osobistą prerogatywą Ojca Świętego. Tylko on zdecyduje, w swoim sumieniu, czy go udzielić, czy nie _.

_ Ja, na podstawie moich studiów procedury karnej stosowanej w Kościele, czuję, że mogę powiedzieć, iż w obliczu pełnego przyznania się do winy, szczerej skruchy i absolutnej pewności, że przestępstwo się nie powtórzy, papieże zawsze podejmowali na korzyść skazanych decyzję o przebaczeniu, podyktowaną przez miłosierdzie, które jest istotą Kościoła, będącego zawsze blisko swych synów, także tych skazanych _ - zaznaczył jednak.

Następnie włoski kardynał przypomniał, że kiedy w 1981 roku Jan Paweł II obudził się w szpitalu po zamachu na Placu św. Piotra, przebaczył sprawcy, Turkowi Alemu Agcy.

_ Nie po raz pierwszy Kościół staje w obliczu trudnych wydarzeń, ciężkich kłopotów, problemów, a nawet tragedii. Ale dzięki modlitwie i wstawiennictwu Bożej Opatrzności wszystkie problemy rozwiązują się _ - stwierdził hierarcha.

Były papieski majordomus Paolo Gabriele oskarżony jest o kradzież poufnych listów i dokumentów z apartamentu Benedykta XVI. Wszystkie wykradzione materiały, wśród nich tajne noty watykańskiej dyplomacji, zostały wiosną tego roku opublikowane w książce włoskiego dziennikarza Gianluigiego Nuzziego _ Jego Świątobliwość _.

Obrona kamerdynera ogłosiła w lipcu, że poprosił on papieża o przebaczenie. Informatyk Claudio Sciarpelletti, uznany za pomocnika Gabriele, poprzez swego adwokata przekazał, że uważa się za niewinnego.Kamerdynerowi grozi do czterech lat więzienia, informatykowi - do roku.

Następna rozprawa w procesie Paolo Gabriele odbędzie się we wtorek. Przewodniczący składu sędziowskiego Giuseppe Dalla Torre ogłosił, że cały proces może zakończyć się po czterech następnych rozprawach, a więc nawet w ciągu tygodnia.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
Kamerdyner papieża przed Trybunałem Stanu? W każdej chwili papież może podjąć decyzję o ułaskawieniu swego byłego kamerdynera.
Papieski kamerdyner gotów jest na proces W ciągu kilku najbliższych dni okaże się, czy papieski kamerdyner stanie przed sądem. Watykan boi się medialnego zamieszania.
Skandal w Watykanie. Papież mu przebaczy? Były kamerdyner papieża, podejrzany o kradzież tajnych dokumentów, współpracuje z wymiarem sprawiedliwości Stolicy Apostolskiej.
Tagi: papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz