Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan: Koncert dla Benedykta XVI od patriarchy Cyryla

0
Podziel się:

Benedykt XVI wysłuchał w czwartek w Watykanie koncertu rosyjskiej muzyki
symfonicznej i sakralnej, oferowanego mu przez patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla. W
przemówieniu papież apelował do patriarchatu o "wspólnotę intencji i zgodność działania".

Benedykt XVI wysłuchał w czwartek w Watykanie koncertu rosyjskiej muzyki symfonicznej i sakralnej, oferowanego mu przez patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla. W przemówieniu papież apelował do patriarchatu o "wspólnotę intencji i zgodność działania".

Benedykt XVI przywołał głoszoną przez Jana Pawła II ideę Europy oddychającej dwoma płucami - zachodnim i wschodnim. Podkreślił, że chrześcijańskie korzenie Europy są "żywe i płodne" zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie.

"Mogą i powinny inspirować nowy humanizm, nową erę autentycznego postępu ludzkiego" w obliczu "amnezji grożącej współczesnej kulturze, zwłaszcza europejskiej" - mówił papież.

Koncert zorganizowano z okazji Dni Kultury i Duchowości Rosyjskiej w Watykanie. Uczestniczył w nim metropolita Hilarion, numer dwa rosyjskiego patriarchatu i szef dyplomacji odpowiedzialny za relacje zagraniczne.

Metropolita Hilarion odczytał przesłanie patriarchy Cyryla, który nazwał koncert "wydarzeniem o wielkim znaczeniu w historii wymiany kulturalnej" między obu Kościołami.

"W latach prześladowań Kościoła i dominacji ateizmu państwowego, kiedy większość ludności nie miała dostępu do muzyki sakralnej, jej dzieła razem z arcydziełami literatury i sztuki rosyjskiej przyczyniły się do niesienia przesłania ewangelicznego, proponując światu laickiemu wzniosłe ideały moralne i duchowe" - podkreślił zwierzchnik rosyjskiego prawosławia.

Podczas uroczystej gali Narodowa Orkiestra Rosyjska pod dyrekcją Carlo Pontiego juniora (syna Sophii Loren i nieżyjącego już producenta filmowego Carlo Pontiego) wraz z chórem synodalnym z Moskwy wykonały między innymi utwory Siergieja Rachmaninowa, Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, Modesta Musorgskiego i Piotra Czajkowskiego. Zaprezentowana została także kompozycja "Pieśń Wniebowstąpienia" metropolity Hilariona.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)