Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
22.10.2011 14:07

Watykan: Msza w dniu wspomnienia liturgicznego Jana Pawła II

W dniu wspomnienia liturgicznego Jana Pawła II, obchodzonego po raz pierwszy, mszę w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił w sobotę metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. W mszy uczestniczyli polscy hierarchowie z prymasem Józefem Kowalczykiem.

Podziel się
Dodaj komentarz

W dniu wspomnienia liturgicznego Jana Pawła II, obchodzonego po raz pierwszy, mszę w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił w sobotę metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. W mszy uczestniczyli polscy hierarchowie z prymasem Józefem Kowalczykiem.

W kazaniu podczas mszy, w której udział wzięli obecni w Rzymie uczestnicy obchodów 30-lecia Fundacji Jana Pawła II, kardynał Dziwisz przypomniał, że polski papież był "Piotrem naszych czasów przez ponad 26 lat".

Przypomniał słowa Jana Pawła II z listu, jaki napisał do archidiecezji krakowskiej dzień po wyborze: "Wierzcie mi, że udając się do Rzymu na konklawe najbardziej pragnąłem wrócić do was, do mojej umiłowanej archidiecezji i ojczyzny. Skoro jednak inna była wola Chrystusa Pana, zostaję i podejmuję to nowe posłannictwo, które mi wyznaczył".

"Od 16 października 1978 roku stanął przed nowym, najtrudniejszym wyzwaniem" - powiedział metropolita krakowski w czasie mszy, odprawionej w rocznicę inauguracji pontyfikatu.

Kardynał Dziwisz podkreślił: "Do tej decyzji było gotowe jego serce, choć po ludzku mógł zadrżeć przed ogromem oczekujących go zadań".

"Dziś patrzymy na pontyfikat Jana Pawła II jako na dzieło spełnione" - mówił osobisty sekretarz Jana Pawła II. "Znamy rozmiary papieskiego nauczania, stanowiącego skarbiec pasterskiej mądrości, odpowiadającego na problemy współczesnego Kościoła i świata. Znamy styl papieskiej posługi, wykraczającej poza granice Rzymu, docierającej do najdalszych zakątków Ziemi" - zauważył.

"Wiemy również - dodał kardynał - że jego służba została przypieczętowana przelaną krwią podczas zamachu, a u schyłku życia - cierpieniem. Wiemy, że Jan Paweł II zostawił nam świadectwo osobistej świętości".

Metropolita krakowski mówił o "gigantycznej pracy papieża przemierzającego kraje i kontynenty, przemawiającego na wielu placach współczesnego świata". "Jan Paweł II czynił wszystko, aby dobra nowina docierała do współczesnego człowieka" - podkreślił.

"Otrzymaliśmy wielki dar w osobie Jana Pawła II, w jego osobie, w jego nauczaniu i świętości. Tym darem powinniśmy żyć, a także inspirować się nim w podejmowaniu nowych wyzwań jakie przed nami stają. Jest naszym przywilejem i obowiązkiem utrwalać dziedzictwo błogosławionego papieża, aby je przekazywać następnym pokoleniom" - wskazał kardynał Dziwisz. (PAP)

sw/ cyk/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz