Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan: Nadzwyczajna narada papieża z kardynałami

0
Podziel się:

(dochodzą informacje na temat tematów narady)

(dochodzą informacje na temat tematów narady)

23.3.Rzym (PAP) - Sprawa schizmatyckiego bractwa lefebrystów, propozycja podniesienia wieku emerytalnego biskupów i dialog z islamem to najważniejsze tematy nadzwyczajnej narady Benedykta XVI z kardynałami, która trwa w Watykanie od rana w czwartek.

To pierwsze spotkanie nowego papieża z kardynałami z całego świata odbywa się w przeddzień konsystorza, podczas którego godność kardynalską otrzyma piętnastu nowych purpuratów, wśród nich metropolita krakowski Stanisław Dziwisz.

W przemówieniu otwierającym naradę z udziałem stu kilkudziesięciu kościelnych dostojników dziekan Kolegium Kardynalskiego, watykański sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano powiedział, że przybyli z całego świata purpuraci są gotowi omówić z papieżem wielkie wyzwania, stojące obecnie przed Kościołem. Podkreślił, że zwołanie tej narady jest dowodem na to, jak wielką wagę Benedykt XVI przywiązuje do Kolegium Kardynalskiego, którego sam wcześniej był dziekanem.

Nieznane są żadne szczegóły obrad, która potrwają do wieczora. Watykańskie biuro prasowe w wydanym komunikacie podkreśliło, że tematy narady, nazwanej "spotkaniem refleksji i modlitwy", wybrał sam papież. Ponadto poinformowano, że w kwestii - jak to ujęto w nocie - "zwolenników arcybiskupa Lefebvre'a" głos zabrało dwudziestu kardynałów.

Wszystko wskazuje na to, że w czasie czwartkowej narady nie zapadnie żadna decyzja dotycząca możliwości ewentualnego zdjęcia ekskomuniki z lefebrystów, nałożonej w 1988 roku. Skłania się ku temu Benedykt XVI, który w sierpniu przyjął przełożonego Bractwa świętego Piusa X (lefebrystów) - Bernarda Fellaya. Ich rozmowę uznano wówczas za początek dialogu i pojednania. Jak się podkreśla, szanse na to są dość duże, ponieważ sam papież jest zwolennikiem dawnej liturgii.

Założone przez francuskiego arcybiskupa Marcela Lefebvre'a w 1970 roku schizmatyckie bractwo skupia księży przeciwnych zmianom posoborowym. W 1976 roku papież Paweł VI zabronił założycielowi lefebrystów udzielania święceń kapłańskich. Gdy w 1988 roku wbrew woli Jana Pawła II arcybiskup Lefebvre wyświęcił czterech biskupów, ściągnął na bractwo ekskomunikę.

Lefebryści nie akceptują przede wszystkim reformy liturgii wprowadzonej przez Sobór Watykański, sprzeciwiają się także ekumenizmowi. Ich zdaniem Sobór zniszczył tradycję Kościoła.

W pierwszej takiej naradzie pod przewodnictwem nowego papieża bierze udział pięciu polskich kardynałów: Józef Glemp, Franciszek Macharski, Andrzej Deskur, Henryk Gulbinowicz i Zenon Grocholewski.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)