Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan nie widzi możliwości dialogu z lefebrystami

0
Podziel się:

Nowy prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, arcybiskup Gerhard
Ludwig Mueller, wykluczył możliwość dialogu Stolicy Apostolskiej z założonym przez arcybiskupa
Marcela Lefebvre'a tradycjonalistycznym Bractwem Kapłańskim św. Piusa X (SSPX).

Nowy prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, arcybiskup Gerhard Ludwig Mueller, wykluczył możliwość dialogu Stolicy Apostolskiej z założonym przez arcybiskupa Marcela Lefebvre'a tradycjonalistycznym Bractwem Kapłańskim św. Piusa X (SSPX).

"Bractwo to nie jest dla nas żadnym partnerem do negocjacji, ponieważ na temat wiary się nie negocjuje" - oświadczył abp Mueller w wywiadzie, jaki przeprowadziło z nim niemieckie radio NDR Kultur z okazji zbliżającej się 50. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II.

Wywiad zostanie wyemitowany w sobotę, ale jego obszerne omówienie zamieszczono wcześniej na stronie internetowej NDR. Lefebryści sprzeciwiają się niektórym uchwałom soboru, dotyczącym m.in. wolności religijnej i praw człowieka.

Watykan niezmiennie deklaruje, że warunkiem powrotu SSPX do wspólnoty kościelnej jest pełna akceptacja nauczania soborowego. "W sensie duszpasterskim drzwi są zawsze otwarte" - zaznaczył abp Mueller.

"Nie ma żadnych ulg jeśli chodzi o wiarę katolicką, tak jak została ona sformułowana również przez Sobór Watykański II. Sobór ten nie stoi w sprzeczności z ogólnokościelną tradycją, co najwyżej w sprzeczności z niektórymi fałszywymi interpretacjami wiary katolickiej" - powiedział watykański hierarcha.

"Nie możemy poddawać wiary katolickiej negocjacjom. Nie ma tu żadnych kompromisów" - dodał abp Mueller. Według niego Kongregacja Nauki Wiary będzie w jedności z papieżem decydować o dalszym postępowaniu w tej sprawie. Bractwu przedłożono oświadczenie, które ma ono zaakceptować.

"Sądzę, że obecnie nie prowadzi się żadnych nowych rozmów" - powiedział abp Mueller. (PAP)

dmi/ ap/

int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)