Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan: Osobisty sekretarz Benedykta XVI prefektem Domu Papieskiego

0
Podziel się:

Benedykt XVI mianował swego osobistego sekretarza księdza Georga Gaensweina
prefektem Domu Papieskiego i podniósł go do godności arcybiskupa - ogłosił w piątek Watykan. Ta
istotna zmiana to rezultat niedawnej afery Vatileaks, czyli masowego wycieku dokumentów.

Benedykt XVI mianował swego osobistego sekretarza księdza Georga Gaensweina prefektem Domu Papieskiego i podniósł go do godności arcybiskupa - ogłosił w piątek Watykan. Ta istotna zmiana to rezultat niedawnej afery Vatileaks, czyli masowego wycieku dokumentów.

Posiadającym ogromne uprawnienia prefektem Domu Papieskiego, odpowiedzialnym między innymi za organizację prywatnych i oficjalnych audiencji, spotkań i ceremonii pod przewodnictwem Benedykta XVI oraz za funkcjonowanie jego apartamentu i wszystkich służb został jego najbliższy i najbardziej zaufany współpracownik. To powtórzenie scenariusza z czasów pontyfikatu Jana Pawła II, kiedy w 1998 roku zastępcą prefekta Domu Papieskiego został ówczesny osobisty sekretarz ksiądz Stanisław Dziwisz, podniesiony zarazem do godności biskupa. Pełnił obie te funkcje jednocześnie, tak jak teraz 56-letni arcybiskup Georg Gaenswein.

Współpracę z kardynałem Josephem Ratzingerem, wtedy prefektem Kongregacji Nauki Wiary, niemiecki teolog rozpoczął w 1996 roku.

Awans papieskiego sekretarza jest w zgodnej opinii watykanistów wynikiem zmian wprowadzonych w następstwie skandalu z kradzieżą tajnych dokumentów i listów z apartamentu Benedykta XVI, które zostały następnie ujawnione w książce. Za kradzież tę watykański sąd skazał 6 października na półtora roku więzienia byłego kamerdynera papieża Paolo Gabriele. Za pomocnictwo skazano także informatyka z Sekretariatu Stanu Claudio Sciarpellettiego. Otrzymał on karę 2 miesięcy w zawieszeniu na 5 lat.

Afera Vatileaks, która - jak przyznał Watykan - bardzo zaszkodziła jego wizerunkowi na świecie doprowadziła do licznych zmian w funkcjonowaniu wielu instytucji za Spiżową Bramą. Wprowadzono skrupulatne kontrole i utrudniono dostęp do różnych dokumentów oraz archiwów.

Abp Gaenswein, bardzo lubiany przez dziennikarzy jako osoba bezpośrednia, ale zarazem zwolennik surowej dyscypliny, postrzegany jest jako gwarant tych wszystkich zmian.

Poprzedni prefekt Domu Papieskiego James Harvey z USA, który funkcję tę pełnił kilkanaście lat, został pod koniec listopada mianowany przez Benedykta XVI kardynałem i archiprezbitrem rzymskiej bazyliki świętego Pawła za Murami.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)