Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
25.04.2013 15:04

Watykan: Papież będzie na razie mieszkał w Domu świętej Marty

Papież Franciszek na razie będzie mieszkał w Domu świętej Marty, ponieważ czuje się tam bardzo dobrze - powiedział rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Papież Franciszek na razie będzie mieszkał w Domu świętej Marty, ponieważ czuje się tam bardzo dobrze - powiedział rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Wkrótce emerytowany papież Benedykt XVI wróci do Rzymu z rezydencji w Castel Gandolfo.

- _ Na razie nie wydaje się, by Franciszek chciał zmienić miejsce zamieszkania, chociaż nie jest to jeszcze definitywna decyzja _ - oświadczył ksiądz Lombardi, cytowany przez Radio Watykańskie.

Nowy papież mieszka w małym apartamencie w hotelu za Spiżową Bramą, gdzie zatrzymują się hierarchowie i księża przybyli do Watykanu. To oni informują, że Franciszek zachowuje się tak, jak każdy gość Domu świętej Marty. Przychodzi na posiłki do hotelowej stołówki, siada tam, gdzie jest wolne miejsce, a czasem pyta, czy może przysiąść się do innych osób przy stole.

Nie korzysta z przeznaczonej specjalnie dla niego windy, lecz jeździ tą ogólnodostępną. Tłumaczy, że nie chce żyć w izolacji i woli mieć stały kontakt z różnymi ludźmi, a nie tylko z wybranymi osobami, przychodzącymi do niego na audiencje.

Każdego ranka w kaplicy Domu świętej Marty papież odprawia mszę, na którą zapraszane są kolejne grupy pracowników Watykanu, zarówno żandarmerii, jak i apteki, banku IOR, przychodni, a także personel techniczny, informatycy. Na jednej z pierwszych mszy byli ogrodnicy i sprzątacze, zamiatający codziennie plac Świętego Piotra.

Nic nie wskazuje na to, by Franciszek miał przenieść się do przygotowanego i pospiesznie wyremontowanego papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim, który stoi pusty.

Rzecznik Stolicy Apostolskiej ogłosił, że pod koniec kwietnia lub na początku maja do Watykanu powróci Benedykt XVI, który od swej abdykacji 28 lutego przebywa w Castel Gandofo. Zamieszka w położonym w Ogrodach Watykańskich dawnym klasztorze Mater Ecclesiae.

Ksiądz Lombardi powiedział też dziennikarzom, że bardzo prawdopodobna, choć jeszcze nie wiadomo kiedy, jest podróż papieża do Asyżu, miasta jego patrona - świętego Franciszka. W programie podróży na ten rok jest też wyjazd w lipcu do Rio de Janeiro na Światowe Dni Młodzieży. Innych planów na razie nie ma - wyjaśnił rzecznik. Nie wykluczył, że jeszcze w tym roku ukaże się pierwsza encyklika nowego papieża.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten prezydent jest wzorem dla papieża Watykan podał, że biskup Rzymu zadzwonił w środę do prezydenta Włoch, by podziękować za życzenia imieninowe i zapewnić o swym uznaniu.
Rzym sparaliżowany. Wszystko przez... Do kulminacji paraliżu Wiecznego Miasta doszło w środę 17 kwietnia, gdy wjechało ponad 700 autokarów z pielgrzymami i turystami z Włoch i zagranicy.
Mała wiarygodność Kościoła to wina wiernych Przed mszą papież modlił się przy grobie świętego Pawła. Homilię skoncentrował na trzech słowach: głosić, świadczyć, uwielbiać.
Tagi: papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz