Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan: Papież kanonizuje w niedzielę sześcioro błogosławionych

0
Podziel się:

Papież Benedykt XVI kanonizuje w niedzielę podczas mszy na Placu świętego
Piotra, żyjącego w XV wieku krakowskiego księdza Stanisława Kazimierczyka oraz pięcioro innych
błogosławionych, między innymi pierwszą Australijkę - Mary Helen MacKillop.

Papież Benedykt XVI kanonizuje w niedzielę podczas mszy na Placu świętego Piotra, żyjącego w XV wieku krakowskiego księdza Stanisława Kazimierczyka oraz pięcioro innych błogosławionych, między innymi pierwszą Australijkę - Mary Helen MacKillop.

W kanonizacji udział weźmie prezydent Bronisław Komorowski.

Stanisław Kazimierczyk, zwany Apostołem Eucharystii urodził się 27 września 1433 roku na terenie obecnej krakowskiej dzielnicy Kazimierz; stąd jego nazwisko. Ukończył Akademię Krakowską i wstąpił do zakonu Kanoników Laterańskich, gdzie - jak zauważa Watykan w jego biografii - zasłynął jako świątobliwy zakonnik, pełen pokory i cierpliwości oraz skromności. Znany był także jego talent kaznodziejski oraz pedagogiczny; był wychowawcą młodzieży zakonnej. Z wielką troską zajmował się również biednymi, pukającym do drzwi klasztoru z prośbą o pomoc.

W jego biografii podkreślono, że "niekłamana i żarliwa pobożność zjednywały mu ogromny podziw i respekt, a także przekonanie o jego świętości". Ugruntowało się ono po jego śmierci 3 maja 1489 roku. Pochowany został pod posadzką obok ołtarza w krakowskim kościele świętej Marii Magdaleny - patronki tkaczy; tkaczem był ojciec księdza Kazimierczyka.

W 1632 roku zbudowano tam specjalny ołtarz, gdzie umieszczono relikwie duchownego.

Oficjalne starania o wyniesienie go na ołtarze podjęto w 1773 roku. Gorącym orędownikiem beatyfikacji księdza Kazimierczyka był biskup Karol Wojtyła. Jako papież beatyfikował go 18 kwietnia 1993 roku. 19 grudnia 2009 roku Benedykt XVI zatwierdził cud uzdrowienia za wstawiennictwem błogosławionego księdza Stanisława, co otworzyło drogę do jego kanonizacji. Cud ten dotyczy uzdrowienia w 1617 roku starosty oświęcimskiego Piotra Komorowskiego, jednego z dalekich przodków prezydenta Bronisława Komorowskiego z jednej z gałęzi jego rodziny.

Świętą ogłoszona zostanie również Mary Helen MacKillop, znana jako Maria od Krzyża (1842-1909) - Australijka, założycielka Zgromadzenia Sióstr św. Józefa od Najświętszego Serca Pana Jezusa, pionierka oświaty katolickiej w swym kraju.

Założone przez pochodzącą z Melbourne zakonnicę zgromadzenie zapewniało naukę i wychowanie dzieciom z ubogich rodzin. Zakonnice-józefitki nie mieszkały w klasztorach, lecz w namiotach i chatach w pobliżu szkół, które zakładały i gdzie pracowały. Pomagały też sierotom, chorym i bezdomnym.

Media zwracają uwagę, że siostra Maria napotkała na problemy ze strony miejscowego biskupa, ponieważ ujawniła przypadki nadużyć seksualnych ze strony niektórych księży w jego diecezji. Z tego samego powodu miała wielu przeciwników. Mimo niechęci, jaka ją spotykała, dalej zakładała szkoły, domy dla bezdomnych i sierot. Beatyfikował ją jako pierwszą rodowitą Australijkę 19 stycznia 1995 roku w Sydney Jan Paweł II. Podczas swej pielgrzymki do Australii w 2008 roku Benedykt XVI modlił się przy jej grobie.

Na jej kanonizacji spodziewanych jest około 8 tys. wiernych z Australii.

Kolejnym błogosławionym, którego papież ogłosi świętym, jest kanadyjski zakonnik Andrzej (Alfred) Bessette (1845-1937) ze Zgromadzenia Krzyża Świętego. Większość życia spędził jako furtian klasztoru w Montrealu. Błogosławionym ogłosił go Jan Paweł II w 1982 roku.

Benedykt XVI kanonizuje też Kandydę Marię od Jezusa (Juana Josefa Cipitria y Barriola), żyjącą w latach 1845-1912 Hiszpankę z Kraju Basków - założycielkę Zgromadzenia Córek Jezusa. Zajmowała się ona opieką nad biednymi i ich edukacją. Prowadziła działalność w kilku regionach Hiszpanii, w Brazylii i innych krajach. Jan Paweł II beatyfikował ją w 1996 roku.

Dwie kolejne przyszłe święte to Włoszki: Giulia Salzano (1846-1929), założycielka Zgromadzenia Sióstr Katechetek od Najświętszego Serca i katechetka oraz Battista Camilla da Varano (1458-1524), klaryska, mistyczka, czcicielka Męki Pańskiej. (PAP)

sw/ ap/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)