Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
25.03.2006 12:40

Watykan: Papież nałożył pierścienie kardynalskie 15 nowym purpuratom

(dochodzi opis uroczystości)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi opis uroczystości)

25.3.Watykan(PAP) - Podczas uroczystej mszy na Placu świętego Piotra w sobotę Benedykt XVI nałożył pierścienie kardynalskie piętnastu mianowanym przez siebie purpuratom, między innymi metropolicie krakowskiemu Stanisławowi Dziwiszowi. W homilii papież nawiązał do zamachu na Jana Pawła II, którego 25 rocznica przypada za niecałe dwa miesiące.

Gromkie brawa rozległy się wśród obecnych na mszy pielgrzymów, między innymi z rodzinnych stron kardynała Dziwisza, gdy ukląkł on przed Benedyktem XVI, przyjmując pierścień kardynalski. Pierścień ten jest znakiem godności, duszpasterskiej troski i najtrwalszej jedności ze Stolicą Piotrową.

W homilii papież przypomniał motto swego poprzednika "Totus Tuus" i podkreślił, że "w jego postawie duchowej i niestrudzonej posłudze oczom wszystkich ukazywała się obecność Maryi jako Matki i Królowej Kościoła".

"Bardziej niż kiedykolwiek - zauważył Benedykt XVI - Jan Paweł II odczuł tę macierzyńską obecność w czasie zamachu 13 maja 1981 roku tu na Placu świętego Piotra". Przypomniał, że polski papież na pamiątkę tego tragicznego wydarzenia postanowił umieścić mozaikę przedstawiającą Matkę Bożą na ścianie Pałacu Apostolskiego, by górowała nad Placem świętego Piotra i - jak dodał - "towarzyszyła najważniejszym chwilom i codzienności jego pontyfikatu, który przed rokiem wkroczył w ostatnią, bolesną i jednocześnie triumfującą, zaiste paschalną fazę".

W kazaniu Benedykt XVI mówił też o jednym z najważniejszych przesłań swojego pontyfikatu: " wszystko mija na tym świecie, w wieczności pozostaje tylko miłość". " Dlatego - apelował - korzystając z odpowiedniego ku temu czasu Wielkiego Postu dołóżmy starań, aby wszystko w naszym życiu osobistym oraz w działalności w Kościele powodowane było miłością i dążyło do miłości". Papież powiedział następnie z naciskiem: " Ten, kto kocha, zapomina o sobie samym i służy innym. Oto jest wizerunek i wzór Kościoła!".

"Chciałem, aby tą właśnie drogą podążał mój pontyfikat zachęcając wszystkich w mej pierwszej encyklice do budowy Kościoła w miłości, jako "'wspólnoty miłości"- przypomniał Benedykt XVI.

Po mszy papież wyda uroczysty obiad dla kardynałów.

Sylwia Wysocka(PAP)

jo/ tot/

Tagi: papież, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz