Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan: Papież: niech nigdy nie będzie zapomniana tragedia Szoah

0
Podziel się:

Benedykt XVI powiedział podczas środowej
audiencji generalnej w Watykanie, że "straszliwa tragedia Szoah"
nigdy nie może zostać zapomniana.

Benedykt XVI powiedział podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie, że "straszliwa tragedia Szoah" nigdy nie może zostać zapomniana.

Papież, podsumowując swą niedawną pielgrzymkę do Ziemi Świętej, jako jeden z pamiętnych jej etapów wspomniał wizytę w jerozolimskim Instytucie Pamięci Jad wa-Szem (Yad Vashem).

"Chwilą intensywnego skupienia była wizyta w Mauzoleum Jad wa- Szem, wzniesionym w Jerozolimie na cześć ofiar Szoah" - mówił Benedykt XVI.

"Staliśmy tam w milczeniu modląc się i rozważając tajemnicę imienia. Każda osoba ludzka jest święta, a jej imię wpisane jest w sercu Boga przedwiecznego. Niech nigdy nie będzie zapomniana straszliwa tragedia Szoah. Przeciwnie - trzeba, aby była ona w naszej pamięci uniwersalną przestrogą o świętym szacunku dla ludzkiego życia, które posiada zawsze nieskończoną wartość" - dodał papież.

Zauważył też, że w Ziemi Świętej wielu ludziom niemożliwe wydaje się "wyjście ze spirali przemocy".

"Ale nic nie jest niemożliwe dla Boga i tych, którzy mu ufają, dlatego wiara powinna móc uwolnić cały swój ładunek szacunku, pojednania i współpracy" - podkreślił Benedykt XVI.

O swej pielgrzymce do Jordanii, Izraela i na tereny Autonomii Palestyńskiej mówił również zwracając się do Polaków: "Cieszę się, że razem z wami mogę dziękować Bogu za nawiedzenie Ziemi Świętej".

"Miejsca, które pamiętają życie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, pozwalają z uwielbieniem wnikać w tajemnicę naszego odkupienia. Prośmy Boga, aby ta podróż przyczyniła się do zaprowadzenia trwałego pokoju w tym regionie. Niech wam Bóg błogosławi!" - powiedział Benedykt XVI po polsku.

W związku ze Światowym Dniem Środków Społecznego Przekazu, który będzie obchodzony w niedzielę przez Kościół, papież wystosował na zakończenie audiencji apel o to, by cyberprzestrzeń była "miejscem krzewienia kultury szacunku, dialogu i autentycznej przyjaźni, w którym mogą rozkwitać wartości prawdy, harmonii i zrozumienia".

Młodych ludzi Benedykt XVI wezwał, by byli "świadkami wiary w świecie cyfrowym". (PAP)

sw/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)