Notowania

papież
22.02.2009 13:46

Watykan: Papież prosi wiernych o modlitwę za swą posługę

(dochodza słowa po niemiecku)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodza słowa po niemiecku)

22.2.Rzym (PAP) - Benedykt XVI poprosił w niedzielę wiernych o modlitwę za jego posługę następcy świętego Piotra. Modlił się również o to, by "niepokoje i burze nie wstrząsały Kościołem".

Podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie w uroczystość katedry świętego Piotra, papież powiedział: "Święto to daje mi okazję, by poprosić was o towarzyszenie mi waszymi modlitwami, abym mógł wiernie wypełniać szczytne zadanie, jakie powierzyła mi Boża Opatrzność jako następcy apostoła Piotra".

Przypomniał, że "to ważne święto liturgiczne ukazuje posługę Następcy Księcia Apostołów". "Katedra świętego Piotra symbolizuje władzę Biskupa Rzymu, powołanego do pełnienia szczególnej posługi wobec całego Ludu Bożego" - mówił Benedykt XVI zwracając uwagę na "nienaruszony prymat" Stolicy Piotrowej.

Papież modlił się również o to, by wierni "z należytym nastawieniem ducha" rozpoczęli Wielki Post.

Włoskie media odnotowały słowa, jakie Benedykt XVI wypowiedział po niemiecku. Modlił się do świętego Piotra o to, aby "niepokoje i burze nie wstrząsały Kościołem i by pozwolił on stać wytrwale przy prawdziwej wierze".

Słowa te zostały uznane za nawiązanie do ostatnich wydarzeń w Niemczech i Austrii. W ojczyźnie papieża pojawiła się fala protestów po zdjęciu ekskomuniki z biskupa lefebrysty, negującego holokaust. Głos w tej dyskusji zabrała także kanclerz Angela Merkel.

W Austrii natomiast kontrowersje spowodowała nominacja biskupia dla ultrakonserwatywnego, znanego z kontrowersyjnych wypowiedzi księdza Gerharda Wagnera. W reakcji tamtejszy Episkopat wyraził życzenie, aby decyzje o nominacjach podejmowano z większą rozwagą, co było wyraźnym apelem do Benedykta XVI.

Zwracając się do Polaków papież przypomniał o zbliżającym się Wielkim Poście.

"Ewangelia tej niedzieli ukazuje Jezusa, który pochyla się nad ludzką słabością i odpuszcza grzechy. Ufni w Jego miłosierdzie z nadzieją zbliżamy się do Wielkiego Postu, czasu pokuty i łaski. Niech wszystkim towarzyszy Boże błogosławieństwo" - powiedział po polsku.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ksaj/ woj/

Tagi: papież, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz