Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan: Papież wręczył paliusze 34 nowym metropolitom

0
Podziel się:

W sobotnią uroczystość świętych Piotra i Pawła, patronów Kościoła Rzymu
papież Franciszek wręczył paliusze 34 nowym metropolitom, niektórym już mianowanym przez siebie w
czasie 3 miesięcy pontyfikatu. Apelował o położenie kresu konfliktom, raniącym Kościół.

W sobotnią uroczystość świętych Piotra i Pawła, patronów Kościoła Rzymu papież Franciszek wręczył paliusze 34 nowym metropolitom, niektórym już mianowanym przez siebie w czasie 3 miesięcy pontyfikatu. Apelował o położenie kresu konfliktom, raniącym Kościół.

Paliusz, symbol więzi ze Stolicą Apostolską otrzymali podczas mszy w bazylice świętego Piotra m. in. nowy metropolita łódzki arcybiskup Marek Jędraszewski i arcybiskup Józef Kupny z Wrocławia, a także następca obecnego papieża jako metropolita Buenos Aires abp Mario Aurelio Poli.

Zgodnie z tradycją na tę uroczystość przybyła do Watykanu delegacja Patriarchatu Konstantynopola.

Homilię Franciszek poświęcił posłudze biskupów, również swojej jako biskupa Rzymu. Powołaniem biskupów jest - jak mówił - umacniać w wierze, w miłości, w jedności.

Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo myślenia na sposób światowy.

"Kiedy pozwalamy, aby nasze myśli, uczucia zostały zdominowane przez logikę ludzkiej władzy, a nie dajemy się pouczyć i prowadzić wiarą przez Boga, to stajemy się kamieniem upadku. Wiara w Chrystusa jest światłem naszego życia chrześcijańskiego i posługi w Kościele"?- powiedział Franciszek.

Mówiąc o zadaniu umacniania w miłości przytoczył słowa świętego Pawła: "Stoczyłem piękną walkę, bieg ukończyłem, wiary nie straciłem".

Następnie Franciszek podkreślił, że "nie chodzi o walkę z użyciem ludzkiej broni, która niestety wykrwawia wciąż jeszcze świat, ale o walkę męczeństwa". "Święty Paweł miał jedyną broń: orędzie Chrystusa i dar całego życia dla Chrystusa i dla innych ludzi. To właśnie osobiste narażanie się, spalanie się dla Ewangelii, stawanie się wszystkim dla wszystkich, nie oszczędzając siebie, uczyniło go wiarygodnym i budowało Kościół. Biskup Rzymu jest powołany do życia i umacniania w tej miłości wobec Chrystusa i wobec wszystkich, bez wyjątku, ograniczeń i przeszkód"?- mówił papież.

Przypomniał, że w Kościele różnorodność będąca wielkim bogactwem, opiera się zawsze na harmonii jedności. Porównał Kościół do wielkiej mozaiki, w której wszystkie fragmenty się łączą, by tworzyć jeden wielki Boży plan. Powinno to pobudzać do przezwyciężania zawsze wszelkiego konfliktu raniącego ciało Kościoła?- dodał.

Zwracając się do arcybiskupów-metropolitów z całego świata, Franciszek powiedział, że muszą być zjednoczeni w różnicach.

Paliusz, będący znakiem komunii z Biskupem Rzymu, z Kościołem powszechnym, zobowiązuje również każdego z was, byście byli narzędziami Komunii?- oświadczył Franciszek.

We mszy w bazylice watykańskiej uczestniczyli przedstawiciele Kościoła z wielu krajów świata. Był także korpus dyplomatyczny, akredytowany przy Stolicy Apostolskiej. Obecna była ambasador RP Hanna Suchocka, która w niedzielę kończy po prawie 12 latach swą misję dyplomatyczną.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)