Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Watykan powtarza swe stanowisko wobec zakazu sakramentów dla rozwiedzionych

0
Podziel się

Watykan powtórzył, że nie zmienia się jego stanowisko wobec sprawy zakazu
dostępu do sakramentów dla osób rozwiedzionych będących w nowych związkach. By żyć z zgodzie z
doktryną Kościoła, wierni ci muszą żyć jak brat i siostra - podkreślono.

bErGOeHV

Watykan powtórzył, że nie zmienia się jego stanowisko wobec sprawy zakazu dostępu do sakramentów dla osób rozwiedzionych będących w nowych związkach. By żyć z zgodzie z doktryną Kościoła, wierni ci muszą żyć jak brat i siostra - podkreślono.

W obszernym artykule na łamach wtorkowo-środowego wydania watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano" prefekt Kongregacji Nauki Wiary arcybiskup Gerhard Mueller napisał: "Bóg może obdarować bliskością i zbawieniem osoby w różny sposób, także jeśli znajdują się w sytuacji życiowej pełnej sprzeczności".

W tekście na temat opieki duszpasterskiej wobec wierzących rozwiedzionych, którzy zawarli nowe związki, arcybiskup Mueller wyraził przekonanie, że obecnie małżeństwa częściej można prawdopodobnie uznać za nieważne niż w przeszłości, kiedy jego zdaniem zawierano je z większym poczuciem odpowiedzialności i świadomością nauczania Kościoła.

bErGOeHX

Teraz zaś "brakuje sensu doktryny katolickiej" - oświadczył niemiecki dostojnik. Tymczasem - dodał - "ideał wierności między mężczyzną a kobietą nie stracił nic ze swego uroku, czego dowodzą niektóre sondaże wśród młodych ludzi".

Ocenił, że współczesna mentalność często jest sprzeczna z chrześcijańskim rozumieniem małżeństwa, zwłaszcza w kwestii jego nierozerwalności i "otwarcia na życie".

Arcybiskup Mueller położył nacisk na "antropologiczną wartość małżeństwa", które jest "nierozerwalne".

"Chociaż ze względu na intymną naturę sakramentów dostęp do nich dla osób rozwiedzionych i w nowych związkach nie jest możliwy, potrzebne jest zwiększenie wysiłków duszpasterskich na rzecz tych wiernych, o ile mają oni pozostać w zależności od norm wynikających z Objawienia i nauczania Kościoła" - stwierdził prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

bErGOeId

Przyznał, że droga wskazana przez Kościół tym osobom nie jest łatwa, lecz "muszą one wiedzieć i czuć, że Kościół im towarzyszy na niej jako wspólnota uzdrowienia i zbawienia".

"Dzięki wysiłkowi w zrozumieniu praktyki kościelnej i nieprzystępowaniu do komunii partnerzy stają się na swój sposób świadkami nierozerwalności małżeństwa" - napisał arcybiskup Gerhard Mueller. Wskazał, że opieka nad rozwodnikami w nowych związkach nie powinna ograniczać się do kwestii przyjmowania Eucharystii. Potrzebna jest jego zdaniem empatia i troska o to, by odpowiedzieć na różne potrzeby tych ludzi.

"Ważne jest przypomnienie, że oprócz komunii sakramentalnej są inne sposoby wejścia w komunię z Bogiem" - podkreślił watykański hierarcha stojący na straży nauczania Kościoła. Wskazał drogę "żalu za grzechy i modlitwy".

Następnie prefekt kongregacji zaznaczył stanowczo: "W obliczu rosnącego braku zrozumienia dla świętości małżeństwa" w dobie sekularyzacji "Kościół nie może odpowiedzieć pragmatycznym dostosowaniem się do tego, co jawi się jako nieuchronne, ale tylko z ufnością w Ducha Boga".

bErGOeIe

Arcybiskup Gerhard Mueller wskazał następnie, że w sytuacjach, gdy niemożliwe jest stwierdzenie nieważności małżeństwa, można przystępować do komunii tylko wtedy, gdy osoby rozwiedzione w nowych związkach żyją "jak przyjaciele, jak brat i siostra".

Przywołał stanowisko Jana Pawła II z 1981 roku, że drogę do sakramentu Eucharystii może otworzyć tym ludziom żal za to, co się stało, oraz gotowość do prowadzenia życia niestojącego w sprzeczności z nierozerwalnością małżeństwa.

Za "fałszywą" abp Mueller uznał "tendencję przemawiającą rzekomo za dopuszczeniem rozwiedzionych w nowych związkach poprzez uciekanie się do argumentu miłosierdzia". W jego ocenie grozi to "banalizacją wizerunku samego Boga, który nie może nie przebaczać".

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

bErGOeIf

sw/ mc/

bErGOeIy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)