Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan: Przyszłość banku IOR tematem obrad Rady Kardynałów

0
Podziel się:

Przyszłość watykańskiego banku IOR, a także występujące tam w przeszłości
problemy były tematem drugiego dnia obrad Rady Kardynałów, pomagającej papieżowi Franciszkowi w
zarządzaniu Kościołem i w przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej - poinformowano we wtorek.

Przyszłość watykańskiego banku IOR, a także występujące tam w przeszłości problemy były tematem drugiego dnia obrad Rady Kardynałów, pomagającej papieżowi Franciszkowi w zarządzaniu Kościołem i w przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej - poinformowano we wtorek.

Franciszek oraz ośmiu kardynałów doradców spotkali się ze specjalną komisją do spraw banku IOR. Wysłuchano raportu komisji powołanej przez papieża latem zeszłego roku. W naradzie uczestniczył, podobnie jak pierwszego dnia, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskup Pietro Parolin.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi powiedział, że tematem dyskusji była "misja" IOR, a nie tylko kwestie techniczne i organizacyjne. Ks. Lombardi podkreślił, że mówiono o "problemach", które w przeszłości miały miejsce w banku - a więc o licznych nieprawidłowościach i stawianych mu zarzutach - a także o planowanych tam zmianach i "odnowie". Reforma tej instytucji, na którą cień rzuciły skandale i przypadki prania brudnych pieniędzy, jest jednym z priorytetów pontyfikatu Franciszka.

Obserwatorzy nie wykluczali nawet, że może zapaść rewolucyjna decyzja o zamknięciu IOR. Koordynator Rady Kardynałów kard. Oscar Rodriguez Maradiaga pytany o taką ewentualność w wywiadzie prasowym odparł: "Wszystko zależy od tego, co wyniknie ze sprawozdań".

"Ale lepiej wyleczyć chorego, niż wskrzeszać zmarłego. Będziemy starać się też uniknąć chirurgicznego zabiegu obcięcia ramienia" - powiedział kardynał z Hondurasu.

W poniedziałek papież i kardynałowie doradcy z całego świata spotkali się z drugą specjalną komisją, powołaną niedawno w Watykanie, analizującą strukturę administracyjną i ekonomiczną Stolicy Apostolskiej w związku z planowanymi reformami w Kurii Rzymskiej.

Jej restrukturyzacja, jak nieoficjalnie wiadomo, ma polegać na redukcji liczb instytucji w Watykanie, przede wszystkim papieskich rad, które zostaną połączone lub wcielone do kilku kongregacji.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)