Notowania

watykan
02.10.2013 18:59

Watykan: Rada kardynałów obraduje z papieżem

Kolegialność w Kościele i rola Synodu Biskupów oraz reforma Kurii Rzymskiej - to według Watykanu tematy trwającej za Spiżową Bramą narady papieża Franciszka z ośmioma kardynałami doradcami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CPP / Polaris/East News)

Kolegialność w Kościele i rola Synodu Biskupów oraz reforma Kurii Rzymskiej - to według Watykanu tematy trwającej za Spiżową Bramą narady papieża Franciszka z ośmioma kardynałami doradcami. Rada kardynałów, zwana G8, obradować będzie do jutra.

Informując o dotychczasowym przebiegu spotkania papieża z purpuratami z 5 kontynentów, którzy zostali jego najbliższymi doradcami, watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi powiedział dziennikarzom, że dyskutowano o roli synodu biskupów w zarządzaniu Kościołem, a także o duszpasterstwie rodzin. Wskazał, że ta druga sprawa będzie w najbliższym czasie jednym z najważniejszych aspektów działalności Kościoła. Ksiądz Lombardi przypomniał, że już wcześniej papież deklarował zamiar podjęcia takich kwestii, jak sytuacja osób rozwiedzionych i tych, które zawarły nowe związki.

Jako temat środowej poufnej narady rzecznik Watykanu wymienił reformę Kurii Rzymskiej, kwestie relacji jej poszczególnych instytucji z papieżem, koordynacji ich działalności, funkcjonowania Sekretariatu Stanu.

Podstawą oczekiwanej wielkiej reformy Kurii ma być modyfikacja konstytucji apostolskiej Jana Pawła II _ Pastor bonus _, która do tej pory regulowała jej pracę. Mówiono również o relacjach z Kościołami lokalnymi.

Kierunek zmian papież Franciszek nakreślił wyraźnie w wywiadzie dla dziennika _ La Repubblica _, opublikowanym we wtorek, gdy rozpoczęły się obrady rady kardynałów. Wyraził tam opinię, że Kuria Rzymska jest zbyt _ watykanocentryczna _ oraz że dostrzega wyłącznie interesy Watykanu i tylko o nie się troszczy.

Taka wizja zdaniem Franciszka zaciemnia otaczający świat. - _ Nie podzielam tej wizji i zrobię wszystko, by ją zmienić _ - oświadczył papież. Obradująca w prywatnej bibliotece pustego apartamentu papieskiego rada kardynałów to pierwsze takie formalne gremium w historii papiestwa. Ma pomagać papieżowi w zarządzaniu Kościołem powszechnym.

13 kwietnia, a więc miesiąc po swym wyborze Franciszek zdecydował, że jego doradcami będą kardynałowie: Giuseppe Bertello z Włoch - gubernator Państwa Watykańskiego, Reinhard Marx z Niemiec, Francisco Javier Errazuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA, George Pell z Australii. Koordynatorem tego gremium papież mianował kardynała Oscara Rodrigueza Maradiagę z Hondurasu. Watykan zastrzegł, że po pierwszej naradzie nie należy jeszcze oczekiwać żadnych decyzji.

Czytaj więcej w Money.pl
"Kościół jest jak szpital polowy po bitwie" Franciszek szykuje się do posiedzenia pierwszego gremium kardynałów w historii Kościoła, powołanego miesiąc po wyborze nowego biskupa Rzymu.
Franciszek: "nie" dla mentalności książąt _ - Uważajcie, by nie ulec duchowi karierowiczostwa -<.i> zaapelował Franciszek do biskupów. Zwrócił uwagę na potrzebę pokory, umiaru i na koncentrowaniu się na istocie posługi. _
Poufna narada w Watykanie. Idą zmiany Narada poprzedza realizację programu gruntownej reformy Kurii Rzymskiej, przygotowywanej przez papieża we współpracy z jego doradcami, kardynałami.
Tagi: watykan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz