Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Watykan: Rzymskie parafie będą uczestniczyć we mszach w Domu św. Marty

0
Podziel się

Od stycznia delegacje rzymskich parafii będą zapraszane na poranne papieskie
msze w domu Świętej Marty - zapowiedział w piątek watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi.
Dotychczas we mszach tych uczestniczyli pracownicy Watykanu.

bEqHAHZx

Od stycznia delegacje rzymskich parafii będą zapraszane na poranne papieskie msze w domu Świętej Marty - zapowiedział w piątek watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi. Dotychczas we mszach tych uczestniczyli pracownicy Watykanu.

Proboszczowie mogą zgłaszać chęć udziału swoich parafian we mszach w kaplicy rezydencji, w której mieszka papież. Oczekuje się, że grupy będą liczyć około 25 osób.

Msze w Domu świętej Marty budzą ogromne zainteresowanie mediów ze względu na improwizowane kazania, wygłaszane przez Franciszka, często potem cytowane. Msze te nie są transmitowane przez media Stolicy Apostolskiej. Treść homilii, zazwyczaj w obszernych fragmentach, przytacza kilka godzin później Radia Watykańskie, a następnie dziennik "L'Osservatore Romano".

bEqHAHZz

Do Watykanu wielokrotnie w ostatnich miesiącach kierowano prośby, aby msze te były dostępne na żywo w mediach elektronicznych i by w całości publikować papieskie homilie. Jednak w Watykanie wyjaśniono, że życzeniem Franciszka jest to, by liturgie te zachowały kameralny charakter.

Ponadto zwrócono uwagę na kwestie językowe. Włoski nie jest ojczystym językiem papieża z Argentyny mimo iż jego rodzina pochodzi z Piemontu. Watykan uznał, że w przypadku porannych mszy lepiej zachować ich specyficzny charakter, a także spontaniczny i potoczny styl, w jakim Franciszek wygłasza kazania. (PAP)

sw/ ro/

bEqHAIaa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)