Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan: Uroczystości w 50. rocznicę śmierci Jana XXIII

0
Podziel się:

W Watykanie z udziałem papieża Franciszka odbyły się w poniedziałek
uroczystości upamiętniające 50. rocznicę śmierci błogosławionego Jana XXIII. Na mszę do Bazyliki
Świętego Piotra przybyła liczna pielgrzymka z diecezji Dobrego Papieża, Bergamo.

W Watykanie z udziałem papieża Franciszka odbyły się w poniedziałek uroczystości upamiętniające 50. rocznicę śmierci błogosławionego Jana XXIII. Na mszę do Bazyliki Świętego Piotra przybyła liczna pielgrzymka z diecezji Dobrego Papieża, Bergamo.

Z uczestnikami pielgrzymki spotkał się po mszy papież Franciszek, który modlił się przed szczątkami Jana XXIII, wystawionymi w bazylice watykańskiej. Następnie w wygłoszonym przemówieniu powiedział: "Papież Jan przekazywał pokój, ponieważ miał duszę głęboko pokojową".

"Pokój, jaki przekazywał, był naturalny, pogodny, serdeczny. To pokój, który wraz z jego wyborem ukazany został światu i nazwano go dobrocią" - mówił Franciszek.

Jan XXIII był "orędownikiem jedności wewnątrz wspólnoty kościelnej i poza nią, otwartym na dialog z chrześcijanami z innych Kościołów, z przedstawicielami świata hebrajskiego i muzułmańskiego i wieloma innymi ludźmi dobrej woli" - dodał papież.

Angelo Giuseppe Roncalli urodził się w 1881 roku w miejscowości Sotto il Monte koło Bergamo na północy Włoch w biednej, wielodzietnej rodzinie. Studia teologiczne w Rzymie zakończył doktoratem w 1904 roku. W tym samym roku został wyświęcony na kapłana.

Od 1925 roku pracował w watykańskiej dyplomacji - w Bułgarii, Grecji, Turcji, Francji. Po wojnie był obserwatorem Watykanu przy UNESCO w Paryżu.

W 1953 roku został mianowany przez papieża Piusa XII patriarchą Wenecji i kardynałem.

28 października 1958 roku kardynał Roncalli w wieku 77 lat został wybrany na konklawe i przyjął imię Jana XXIII. Historycy Kościoła przypominają, że pontyfikat papieża Roncallego zapowiadany był ze względu na jego wiek jako przejściowy, tymczasem zapisał się w dziejach jako jeden z najważniejszych przełomów w czasach nowożytnych.

Nowy papież zwołał Sobór Watykański II, by - jak wyjaśnił - dostosować Kościół do wymogów epoki i otworzył tym samym nowy rozdział w jego historii. Sobór został zainaugurowany 11 października 1962 roku z udziałem 2500 ojców soborowych z całego świata oraz obserwatorów z 18 Kościołów niekatolickich. Sobór trwał do 1965 roku i zamknął go następny papież, Paweł VI.

Jan XXIII zawsze uważał się za duszpasterza, odwiedzał szpitale i więzienia. Był podziwiany za to, że nawiązał bliski, serdeczny, spontaniczny kontakt z ludźmi. Nazywany był "Papa buono" (dobry papież). Jego dobroć - wspomina się - promieniowała spokojem i radością.

Jednym z najważniejszych dokumentów jego nauczania jest ostatnia encyklika "Pacem in terris" z 1963 roku na temat pokoju wśród narodów świata, sprawiedliwości i wolności.

Dobry Papież Jan został beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2000 roku.

Przypomina się słowa Jana XXIII do wiernych: "Moja osoba w ogóle się nie liczy, mówi do was brat, który stał się ojcem z woli naszego Pana".

Włoscy watykaniści w 50. rocznicę śmierci Dobrego Papieża podkreślają, że słowa te i liczne jego gesty przypominają styl Franciszka. Obaj - zauważa się - wywołali ogromną falę sympatii.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)