Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Watykan wspomina Jana Pawła II w rocznicę śmierci

0
Podziel się

Dziś mija pięć lat od śmierci papieża Polaka. Przy jego grobie gromadzą się tłumy wiernych.

Watykan wspomina Jana Pawła II w rocznicę śmierci
(Eric Draper/public domain)
bDAQVfpN

aktualizacja: 12:10

Tłumy wiernych przybywają do grobu Jana Pawła II w Grotach Watykańskich w przypadającą dziś piątą rocznicą jego śmierci.

Od wczesnego ranka w kolejce do podziemi bazyliki świętego Piotra stoją wierni z Włoch i różnych krajów. Są wśród nich także grupy z Polski.

W ten jeden z najważniejszych dni kalendarza liturgicznego o papieżu Polaku mowa będzie podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum z Benedyktem XVI.

bDAQVfpP

W Wielki Piątek nie odprawia się mszy. Dlatego mszę za Jana Pawła II Benedykt XVI odprawił w poniedziałek.

Zobacz jak telewizje relacjonowały śmierć Jana Pawła II:

O godzinie 17.00 w bazylice świętego Piotra, pod przewodnictwem Benedykta XVI, rozpocznie się nabożeństwo Męki Pańskiej, podczas którego kazanie wygłosi tradycyjnie kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa. Należy spodziewać się, że nawiąże on do rocznicy śmierci Jana Pawła II. Być może po nabożeństwie papież zejdzie do podziemi bazyliki by oddać hołd swemu poprzednikowi.

ZOBACZ TAKŻE:

bDAQVfpV

O godzinie 21.15 w rzymskim Koloseum Benedykt XVI przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej. W tym roku zadanie napisania towarzyszących jej rozważań powierzył kardynałowi Camillo Ruiniemu, który w 2005 roku tuż po śmierci Jana Pawła II i po konklawe zwrócił się w imieniu kilkudziesięciu kardynałów do jego następcy o wyrażenie zgody na otwarcie procesu beatyfikacyjnego polskiego papieża.

W rozważaniach, których tekst już opublikowano w Watykanie, kardynał Camillo Ruini przypomni o tym, że 2 kwietnia 2005 roku zmarł Jan Paweł II.

Polacy chcą _ santo subito, _ ale kanonizacja musi trwać lata

Wiadomość o śmierci Jana Pawła II podał uczestnikom czuwania na Placu Świętego Piotra, arcybiskup Leonardo Sandri. Ogłosił, że o godzinie 21.37 _ nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca _. Mówił o Janie Pawle II, jak o ojcu.

bDAQVfpW

POSŁUCHAJ ARCYBISKUPA LEONARDO SANDRIEGO:

(tłumaczenie:Odszedł mówiąc po ludzku ojciec. Wszyscy w ten sposób odczuwaliśmy i traktujemy go jak ojca. Pozostaje cisza, pozostaje modlitwa)

Nadzieje wiernych, że Jan Paweł II zostanie uznany za świętego, były widoczne już podczas jego ceremonii pogrzebowej w Watykanie, gdy zgromadzeni na Placu Świętego Piotra wznosili transparenty z napisem _ Santo subito _, czyli _ Święty natychmiast _.

bDAQVfpX

**Papież Benedykt XVI odpowiedział na wołanie wiernych i 13 maja 2005 roku ogłosił przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego, w rocznicę objawień fatimskich oraz zamachu na Jana Pawła II. Benedykt XVI skorzystał z przysługującego mu prawa, uchylając regułę 5. lat, które muszą upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze.

POSŁUCHAJ BENEDYKTA XVI:

(tłumaczenie: Papież Benedykt XVI uchylił regułę pięciu lat od śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II)

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się oficjalnie 28 czerwca 2005 roku, podczas ceremonii otwarcia prac powołanego w tym celu, Trybunału Kanonicznego Diecezji Rzymskiej. Dwa lata później zakończył się etap diecezjalny i rozpoczął etap rzymski.

bDAQVfpY

Ważną datą w procesie był 19 grudnia 2009 roku, kiedy Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II.

Postulator procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka, ksiądz Sławomir Oder, podkreślił wówczas, że proces beatyfikacyjny znalazł się na półmetku.

Obecnie trwa etap procesu beatyfikacyjnego, podczas którego Kościół bada, czy można uznać cud za wstawiennictwem Jana Pawła II. Postępowanie kanoniczne dotyczy przypadku wyzdrowienia z choroby Parkinsona, francuskiej zakonnicy Marie Simon Pierre. Siostra Marie, która chorowała od 2001 roku, została uzdrowiona kilka mięsięcy po śmierci Jana Pawła II za jego wstawiennictwem.

Po beatyfikacji, której terminu jeszcze nie znamy, Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym w Kościele katolickim. Potem mógłby rozpocząć się proces kanonizacji, a dopiero po jego zakończeniu papież Polak byłby uznany za świętego.

ZOBACZ TAKŻE:

bDAQVfqq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)