Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykański dziennik potępia Włochy za zgodę na badania na komórkach macierzystych

0
Podziel się:

Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" w
środowym wydaniu potępił Włochy oraz inne kraje Unii Europejskiej,
które zawarły porozumienie w sprawie ograniczonego finansowania z
unijnych funduszy badań na komórkach macierzystych.

Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" w środowym wydaniu potępił Włochy oraz inne kraje Unii Europejskiej, które zawarły porozumienie w sprawie ograniczonego finansowania z unijnych funduszy badań na komórkach macierzystych.

Watykańska gazeta nazywa w tytule umowę unijnych ministrów "makabrycznym wytworem wypaczonego sensu postępu". Dziennik Stolicy Apostolskiej, krytykując postawę włoskiego rządu, który z dziewiętnastoma innymi państwami poparł propozycję finansowania badań, porównał ją do batalii o legalizację aborcji na przełomie lat 70. i 80.

"Pewne rzeczy się nie zmieniają. Takie same opinie, takie same frazesy. Nawet takie samo zachowanie. Tak oto, przynajmniej we Włoszech, kiedy chodzi o życie (o zabijanie życia) niektórzy punktualnie stawiają się na makabryczne spotkanie" - pisze "L'Osservatore Romano".

Dodaje następnie, że w latach debaty na temat legalizacji rozwodów mówiono we Włoszech o "postępie". "Kiedy zaczęto mówić o aborcji, pojawiła się mała modyfikacja tego tematu pod flagami mrocznego postępu cywilizacji" - podkreśla watykański dziennik, zauważając: "tak, jakby cywilizacja mogła się rozwijać zabijając żyjącą istotę ludzką, której żadne prawo nie jest uznane".

Zdaniem gazety "dzisiaj wnuki tamtego postępu występują przed opinią publiczną, bezprawnie wdzierają się w najświętsze przestrzenie sumienia milionów ludzi, chcąc decydować przy pomocy tego samego elitarnego materializmu o losach (w żadnym razie nie wspaniałych i postępowych) ludzkości".

W komentarzu stwierdza się ponadto, że "Włochy, po to, by stać się wreszcie nowoczesnym państwem, muszą na siłę prowadzić badania na embrionach". "Im, ich ofierze powierzono zadanie uczynienia z Półwyspu Apenińskiego ziemi płodnego rozwoju" -konstatuje dziennik w niezwykle ostrym artykule.

Zgodnie z porozumieniem zawartym w poniedziałek w Brukseli unijne fundusze będą mogły służyć do finansowania badań na komórkach macierzystych tylko w tych krajach członkowskich, gdzie są one dozwolone, a naukowcy mają podlegać rygorystycznej kontroli. Nie będzie natomiast można finansować badań zmierzających do klonowania ludzi w celach reprodukcyjnych, zmiany dziedzictwa genetycznego człowieka.

Początkowo Włochy były w grupie przeciwników finansowania przez UE badań na komórkach macierzystych, w której pozostała do końca Polska i kilka innych krajów. Ostatecznie jednak centrolewicowy rząd w Rzymie poparł porozumienie w tej sprawie.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)