Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

We Fromborku rozpoczęły się przedterminowe wybory burmistrza

0
Podziel się

We Fromborku (Warmińsko-mazurskie) rozpoczęły się przedterminowe wybory
burmistrza miasta i gminy - startuje w nich 7 kandydatów, z czego tylko jedna osoba jest partyjna.
Poprzednia burmistrz została prawomocnie skazana za przestępstwo urzędnicze i odeszła na emeryturę.

bEpPDgdh

We Fromborku (Warmińsko-mazurskie) rozpoczęły się przedterminowe wybory burmistrza miasta i gminy - startuje w nich 7 kandydatów, z czego tylko jedna osoba jest partyjna. Poprzednia burmistrz została prawomocnie skazana za przestępstwo urzędnicze i odeszła na emeryturę.

Jak poinformowała w niedzielę PAP przewodnicząca miejskiej komisji wyborczej we Fromborku Barbara Chomacka, oba lokale wyborcze (jeden dla mieszkańców miasta, drugi dla mieszkańców gminy) zostały otwarte o godz. 8 i głosowanie potrwa do godz. 22.

"Wszystko ruszyło bez najmniejszych kłopotów, mamy nadzieję, że będzie tak przez cały dzień" - powiedziała Chomacka.

bEpPDgdj

Do głosowania uprawnionych jest w sumie 3 tys. 85 osób, z czego 2 tys. 61 w mieście, a 1 tys. 24 w gminie.

O urząd burmistrza ubiega się 7 kandydatów. 57-letni Henryk Bakinowski, zgłoszony przez własny komitet wyborczy; 58-letni Zbigniew Kędziora zgłoszony przez własny komitet wyborczy; 36-letni Robert Markun (komitet wyborczy "Równe szanse"); 42-letni Artur Mieczaniec (Prawo i Samorządność); 41-letni Grzegorz Smusz (własny komitet wyborczy); 32-letnia Małgorzata Wrońska (komitet wyborczy "Przemiany"); 38-letnia Urszula Zakrzewska (własny komitet wyborczy).

Zakrzewska należy do Platformy Obywatelskiej, pozostali kandydaci są bezpartyjni.

Wybory we Fromborku są konieczne, bo dotychczasową burmistrz Krystynę L. sąd uznał prawomocnie za winną przestępstwa urzędniczego, polegającego na poświadczeniu nieprawdy w dokumentach, dotyczących inwestycji unijnych. Burmistrz została skazana na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę w wysokości 1200 zł.

bEpPDgdp

Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy budowie sołeckich centrów kultury w gminie Frombork: w Wielkim Wierznie, Sadłukach i Jędrychowie. Centra były budowane w latach 2006-7. Gmina Frombork korzystała przy budowie centrów z unijnych dotacji. Aby europejskie środki trafiły do inwestora, gmina musiała przedstawiać dokumenty z postępów prac budowlanych.

Według sądu, który uznał winę burmistrz, gmina przedstawiała nieprawdziwe informacje; wykazywała bowiem, że kolejne etapy budowy są realizowane zgodnie z planem, podczas gdy ich nie wykonano, albo wykonano po czasie, albo też przeprowadzono prace budowlane inne, niż ujęte w harmonogramie.

Prokuraturę o nieprawidłowościach, jakie stwierdzono podczas kontroli, zawiadomił warmińsko-mazurski urząd marszałkowski.

Burmistrz Fromborka najpierw mówiła w lokalnych mediach, że nie zrezygnuje z mandatu. Wkrótce jednak zrezygnowała z pełnienia funkcji i poinformowała radnych, że odchodzi na emeryturę. Radni podjęli wówczas uchwałę o wygaśnięciu jej mandatu. (PAP)

bEpPDgdq

jwo/ali/ eaw/

bEpPDgdK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)