Notowania

wiadomości
31.05.2011 13:19

We wrocławskim Teatrze Lalek obchody Dnia Dziecka potrwają kilka dni

We wrocławskim Teatrze Lalek obchody Dnia Dziecka, która są obchodzone 1 czerwca, a w tym roku przypadają w środę, potrwają kilka dni.

Podziel się
Dodaj komentarz

We wrocławskim Teatrze Lalek obchody Dnia Dziecka, która są obchodzone 1 czerwca, a w tym roku przypadają w środę, potrwają kilka dni.

W trakcie obchodów, które zorganizowane będą w Ogrodzie Staromiejskim, przylegającym do Teatru Lalek, zaplanowano dla najmłodszych wiele atrakcji - od baśni napisanych przez małych wrocławian pochodzących z innych krajów, przez wspólne czytanie bajek na scenie letniej teatru, po wzięcie udziału w kontrolowanej stłuczce samochodowej.

Jak poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka Teatru Lalek we Wrocławiu, Anna Hejno, na 1 czerwca zaplanowano promocję książki "Baśnie nie z tego miasta. Opowieść wrocławskich dzieci".

"To wydawnictwo, którego jestem współautorką z Martyną Piątas-Wiktor, jest połączeniem literatury pięknej i literatury faktu, bowiem zawiera 12 baśni przekazanych przez 12 rodzin mieszkających we Wrocławiu, różniących się pochodzeniem etnicznym, narodowym, religią" - wyjaśniła Hejno. Według niej, że książka jest wyjątkowa ze względu na baśnie, które dzieci z różnych krajów zechciały opowiedzieć innym małym wrocławianom.

W książce będzie można znaleźć baśń: japońską, azerską, ukraińską, palestyńską, romską, francuską, niemiecką, czeską, amerykańską, polską, kameruńską i indyjską. Jej głównymi bohaterami są pochodzące z tych rodzin dzieci, które występują w podwójnej roli: zarówno narratorów baśni, jak i przewodników po danej kulturze. Każdy rozdział złożony jest z portretu fotograficznego dziecka, jego krótkiej prezentacji oraz opowiedzianej baśni. Książka jest niekomercyjnym wydawnictwem i będzie rozdawana 1 czerwca, pozostałe egzemplarze trafią do bibliotek i czytelni.

Mali bohaterowie występujący w książce podpisywać będą egzemplarze wszystkim dzieciom, które tego dnia odwiedzą Ogród Staromiejski. Na Scenie Letniej aktorzy i dzieci czytać będą wybrane baśnie.

Z kolei w najbliższy weekend w Ogrodzie Staromiejskim odbędzie się akcja "Lato w mieście - bezpieczne dziecko". Tego dnia wszyscy, którzy przyjdą do ogrodu, będą mogli przeżyć kontrolowaną stłuczkę samochodową dzięki symulatorowi wypadków, a także przekonać się, jak bardzo różni się nasze postrzeganie rzeczywistości po wypiciu alkoholu dzięki specjalnym alko-goglom (okulary-symulator, po założeniu których człowiek czuje się i zachowuje, jakby był pod wpływem alkoholu - PAP).

Na Scenie Letniej szkoleniowcy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego przeprowadzą krótkie wykłady i ćwiczenia z zasad ruchu drogowego, a na ścieżce rowerowej biegnącej wzdłuż fosy odbywać się będą egzaminy na kartę rowerową.

Dr Andrzej Nabzdyk, który kilka lat temu jako lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przeżył katastrofę śmigłowca, będzie uczyć najmłodszych, co zrobić, jeśli dojdzie do wypadku. Lekarz poprowadzi dla najmłodszych warsztaty z podstaw pierwszej pomocy, ale przede wszystkim nauczy dzieci podstawowych czynności, jakie powinny być wykonane, gdy wydarzy się wypadek - pouczy, gdzie zadzwonić, kogo zawiadomić, jak rozmawiać z operatorem pogotowia.

"Rodzice dowiedzą się m.in., jak skutecznie rozpoznać, że dziecko ma kontakt z narkotykami, jak uczulić je na zagrożenia kryjące się w internecie i rozpoznawać sygnały wysyłane przez zagrażających im dorosłych i rówieśników" - zapowiedziała Hejno. Poinformowała, że na wszystkie imprezy wstęp będzie wolny. (PAP)

umw/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz