Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wrześniu I Światowy Zjazd Ślązaków

0
Podziel się:

Konferencja naukowa, próba bicia rekordu Guinnessa w grze na akordeonie i
spotkania integracyjne znajdą się w programie I Światowego Zjazdu Ślązaków. Impreza odbędzie się we
wrześniu w Katowicach i innych śląskich miastach.

Konferencja naukowa, próba bicia rekordu Guinnessa w grze na akordeonie i spotkania integracyjne znajdą się w programie I Światowego Zjazdu Ślązaków. Impreza odbędzie się we wrześniu w Katowicach i innych śląskich miastach.

Organizatorzy ze Związku Górnośląskiego liczą, że uda się im zapełnić Spodek, gdzie odbędą się główne imprezy Zjazdu.

"Naszym celem jest integracja Ślązaków wokół wartości ziemi śląskiej, niezależnie od ich obecnego miejsca zamieszkania. Chcieliśmy po prostu się spotkać" - wyjaśniła Łucja Staniczek ze Związku Górnośląskiego.

Pomysłodawcy liczą, że na kilka wrześniowych dni w Katowicach i innych miastach pojawi się co najmniej kilka tysięcy spośród tych, którzy przed laty opuścili Górny Śląsk z powodów ekonomicznych, politycznych lub innych.

Wśród zaproszonych są przedstawiciele rodów arystokratycznych, związanych przed laty z Górnym Śląskiem. "Chodzi o by pokazać, że doceniamy wkład cywilizacyjny i kulturowy arystokratów górnośląskich w rozwój tej ziemi" - zaznaczyła Staniczek.

Pierwsi arystokraci już odpowiedzieli pozytywnie na zaproszenia, podobnie jak urodzona w Piekarach Śląskich towarzyszka życia i wykonawczyni testamentu Jana Karskiego, Kaya Mirecka-Ploss. Wśród gości Zjazdu znajdą się także przedstawiciele środowisk naukowych, artystycznych i biznesowych.

Wiceprezes Związku Górnośląskiego Józef Buszman powiedział, że w zaproszeniach uwzględniono też Ślązaków zrzeszony w związkach wypędzonych. "Jednym z podstawowych założeń było, że robimy to ponad polityką, narodowościami i wyznaniami. Nie jest to miejsce na rozdzieranie szat. (...) Chcemy pokazać, że ziemia śląska jest gościnna dla wszystkich" - podkreślił.

Główne uroczystości zjazdu będą się odbywały od 16 do 18 września. Jedną z nich będzie msza św., którą odprawi metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń. W uroczystości będzie też uczestniczył biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Tadeusz Szurman.

Jednym z punktów Zjazdu ma być bicie rekordu Guinnessa w grze na akordeonie - jednym z najpopularniejszych instrumentów na Śląsku. Do próby ustanowienia rekordu w liczbie grających na akordeonie ma dojść w Spodku.

Do najważniejszych wydarzeń Zjazdu będzie należała konferencja naukowa na temat migracji Górnoślązaków w XX w., organizowana przy współpracy z Uniwersytetem Opolskim i muzeum w niemieckim Ratingen. W dyskusji wezmą udział naukowcy z Polski, Niemiec, Czech i Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy konferencji i inni goście odwiedzą m.in. Kamień Śląski (Opolskie), który przed laty był siedzibą rodu Odrowążów, a później Strachwitzów.

Wrześniowy termin jest już drugim wyznaczonym przez organizatorów. W pierwszej wersji Zjazd miał się odbyć w majowy weekend, termin zmieniono po wyznaczeniu daty beatyfikacji Jana Pawła II. "Chcieliśmy, by wszystkie chętne osoby mogły uczestniczyć zarówno w beatyfikacji, jak i Zjeździe" - wyjaśniła Staniczek.

Przewodniczącym komitetu honorowego Zjazdu będzie szef Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek. Przedstawicie Związku Górnośląskiego nie wiedzą jeszcze, ilu gości mogą się spodziewać podczas Zjazdu. Liczą, że uda im się zapełnić Spodek. Pieniądze na organizację imprezy mają pochodzić z samorządu wojewódzkiego i gmin, które przyłączą się do tego wydarzenia.

Jak poinformował Buszman, po głównych punktach Zjazdu, od 19 do 23 września w różnych śląskich miastach odbędą się imprezy integracyjne.

Założony w 1989 r. Związek Górnośląski to stowarzyszenie, którego celem jest promowanie kultury górnośląskiej, podtrzymywanie tradycji narodowej i regionalnej oraz rozwój świadomości obywatelskiej i kulturowej.

Od 1993 r. związek wręcza nagrody im. Wojciecha Korfantego dla wybitnych Ślązaków. Wśród laureatów tej nagrody są m.in. Kazimierz Kutz, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Stanisław Hadyna, Jan Miodek, abp Damian Zimoń i Józef Skrzek. (PAP)

kon/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)