Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wrześniu w Gliwicach zjazd stowarzyszenia światowych technopolii

0
Podziel się:

Ósmy zjazd Światowego Stowarzyszenia Technopolii odbędzie się we wrześniu w
Gliwicach. Do miasta przyjedzie kilkuset reprezentantów miast i ośrodków stawiających na rozwój
zaawansowanych technologii. To najważniejsze przedsięwzięcie międzynarodowe w mieście.

Ósmy zjazd Światowego Stowarzyszenia Technopolii odbędzie się we wrześniu w Gliwicach. Do miasta przyjedzie kilkuset reprezentantów miast i ośrodków stawiających na rozwój zaawansowanych technologii. To najważniejsze przedsięwzięcie międzynarodowe w mieście.

Zjazd odbędzie się 10-12 września tego roku.

Mianem technopolii określane są miasta, które stawiają na rozwój technologii high-tech. Miasta te zrzesza Światowe Stowarzyszenie Technopolii (World Technopolis Association - WTA). Gliwice są członkiem Stowarzyszenia od 2005 r. Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz od czterech lat należy do grona kierującego pracami WTA.

"To od wielu lat najważniejsze przedsięwzięcie międzynarodowe, które odbywa się w Gliwicach. Sama przynależność do WTA już sporo daje, a możliwość zorganizowania tutaj zgromadzenia ogólnego jest wyróżnieniem i okazją do zaprezentowania Gliwic, Polski i Europy naszym gościom - głównie z dalekiej Azji" - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Gliwicach prezydent Frankiewicz.

"Aby ten odbiór był dobry, chcemy w przygotowania i samą imprezę wciągnąć gliwiczan" - dodał. To przede wszystkim dla nich podczas zjazdu WTA odbędzie się szereg imprez towarzyszących - kulturalnych i popularnonaukowych.

Najważniejszym z wydarzeń merytorycznych zjazdu WTA ma być (11 września) konferencja poświęcona walce z kryzysem poprzez promowanie innowacji. Dyskusja ma koncentrować się m.in. wokół praw patentowych. Np., czy niedawne wojny patentowe producentów elektroniki służą rozwojowi konkurencyjności i nowym technologiom czy ograniczają napływ nowych pomysłów.

Na program 8. Generalnego Zgromadzenia WTA złożą się też m.in. posiedzenie zarządu WTA, Forum Burmistrzów, Forum Rektorów czy warsztaty UNESCO poświęcone zarządzaniu parkami technologicznymi - dla przedstawicieli miast Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej. Jedną z imprez towarzyszących będzie Dzień Nauki i Przemysłu, czyli prezentacja innowacyjnych firm, jednostek naukowych i badawczych oraz ich osiągnięć.

Wśród imprez kulturalnych i popularnonaukowych, które rozpoczną się w weekend 7-9 września znajdą się: recital fortepianowy Anny Fedorowej, piknik rodzinny "Świat wirtualnej zabawy", koncert dzieł klasycznej muzyki europejskiej w wykonaniu Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, wspólny koncert Chóru Politechniki Śląskiej i koreańskiego chóru Daedeok Innopolis Singers, przegląd kina sc-fi, a także koncert pop Ewy Farnej i Blue Cafe i wystawa "Japanese Woodcuts by Akira Kurosami".

Frankiewicz akcentował też w środę, że 200-tysięczne Gliwice nie mają wyrobionego wizerunku w Polsce. Dlatego w ramach wartej 500 tys. zł kampanii reklamowej miasta i zjazdu przygotowano reklamówkę pokazywaną w ogólnopolskich kanałach telewizyjnych. Zamówiono 150 emisji, które mają dotrzeć do 15 mln widzów. Film pokazuje m.in. efekty pracy gliwickich naukowców i przedsiębiorców, wśród nich rozwiązania tzw. egzoszkieletu (z autorskim systemem odczytywania sygnałów mięśni i wspomagania ich pracy), a także bezzałogowy samolot FlyEye.

WTA to międzynarodowa organizacja z siedzibą w Daejeon w Korei Południowej, do której należy kilkadziesiąt najbardziej zaawansowanych światowych ośrodków rozwoju. Członkowie rekrutują się głównie spośród państw Dalekiego Wschodu, ale też Europy.

Do tego grona zapraszane są także ośrodki, które dopiero rozpoczynają wdrażanie nowatorskich rozwiązań w przemyśle czy edukacji. Gliwice przyjęto w poczet WTA doceniając promowanie przez miasto innowacyjności i uznając, że ma ono dobre perspektywy.

Głównym celem WTA jest umożliwienie wymiany doświadczeń w promowaniu gospodarki opartej na wiedzy. Stowarzyszenie wspiera transfer technologii, zarządzanie inkubatorami i ośrodkami badawczo-rozwojowymi, zapewnia platformę konsultacji. Co dwa lata jeden z członków stowarzyszenia organizuje zgromadzenie ogólne, podsumowujące działania WTA. W tym roku organizatorem imprezy będą Gliwice. Od 10 do 12 września przyjedzie tam kilkuset delegatów ze świata.

Ósme Generalne Zgromadzenie Światowego Stowarzyszenia Technopolii zyskało patronaty prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.(PAP)

mtb/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)