Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wtorek decyzja PO ws. wniosku o komisję konstytucyjną

0
Podziel się:

We wtorek prezydium klubu PO zdecyduje, czy jeszcze w tym tygodniu zostanie
złożony w Sejmie wniosek o powołanie komisji konstytucyjnej - poinformował w poniedziałek PAP
rzecznik klubu Platformy Andrzej Halicki.

We wtorek prezydium klubu PO zdecyduje, czy jeszcze w tym tygodniu zostanie złożony w Sejmie wniosek o powołanie komisji konstytucyjnej - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik klubu Platformy Andrzej Halicki.

Platforma chce m.in. wzmocnienia władzy wykonawczej premiera, osłabienia weta prezydenckiego oraz zmniejszenia liczby posłów i senatorów.

Według Halickiego, klub PO przejmie rekomendacje - dotyczące zmian w konstytucji - przedstawione wcześniej przez premiera Donalda Tuska. "Przyjmiemy te rekomendacje za własne" - podkreślił Halicki.

Tusk przedstawił swój projekt zmian w konstytucji w listopadzie ubiegłego roku, od tego czasu kilkakrotnie konsultował się z konstytucjonalistami.

Premier proponował początkowo m.in. zniesienie weta prezydenckiego, a także wybieranie głowy państwa przez Zgromadzenie Narodowe (Sejm i Senat). Ostatecznie premier zrezygnował z postulowania zmian w sposobie wyboru prezydenta, a w kwestii weta wśród rekomendacji znalazł się zapis osłabiający (a nie znoszący) weto prezydenckie - byłoby ono w Sejmie odrzucane większością bezwzględną, a nie - tak jak teraz - większością 3/5 ustawowej liczby posłów.

Wśród propozycji zmian będzie też umożliwienie Sejmowi, aby uchwałą zobowiązywał prezydenta do ratyfikowania w konkretnym terminie umów międzynarodowych. Inne propozycje to: jednoznaczne zapisanie w konstytucji, że to rząd odpowiada za prowadzenie polityki zagranicznej, sugestie zmian przepisów w związku z przygotowaniami do wejścia Polski do strefy euro, a także propozycja, aby prawo unijne było w Polsce implementowane za pomocą rozporządzeń (z mocą ustawy).

Wśród propozycji znajdzie się też ograniczenie liczby posłów i senatorów, ale bez konkretnych liczb. Halicki powiedział też, że Platforma opowiada się za wyborami do Senatu w okręgach jednomandatowych. Jak dodał, pojawiła się też propozycja, aby dożywotnie miejsce w Senacie mieli wybierani w wyborach powszechnych byli prezydenci. Jednak - jak zastrzegł - nie zapadła jeszcze decyzja w tej sprawie. "To na razie jeden z wariantów" - zaznaczył.

Swój projekt nowej konstytucji przedstawiło wcześniej PiS. Zgodnie z tym projektem prezydent otrzymałby nowe kompetencje, miałby m.in. prawo odmowy powołania premiera lub innego członka rządu, jeżeli zaistnieje uzasadnione podejrzenie, że nie będzie on przestrzegał prawa. Prezydent, zachowując prawo weta ustawodawczego na dotychczasowych zasadach - mógłby także powstrzymać się od podpisania niektórych ustaw i zarządzić w tej sprawie referendum pod rygorem możliwości skrócenia kadencji Sejmu i rozpisania nowych wyborów w razie odrzucenia ustawy w referendum.

PiS proponuje też, aby prezydent stanął na czele Rady do Spraw Sądownictwa, która zastąpi Krajową Radę Sądownictwa. Prezydent mógłby usunąć ze stanowiska sędziego na wniosek kierowanej przez siebie Rady. (PAP)

mrr/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)