Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wtorek polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe

0
Podziel się:

O zbliżającym się szczycie UE, pakiecie
energetyczno-klimatycznym oraz Partnerstwie Wschodnim mają
rozmawiać we wtorek w Warszawie premier Donald Tusk i kanclerz
Niemiec Angela Merkel w ramach polsko-niemieckich konsultacji
międzyrządowych.

O zbliżającym się szczycie UE, pakiecie energetyczno-klimatycznym oraz Partnerstwie Wschodnim mają rozmawiać we wtorek w Warszawie premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Angela Merkel w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, planowane jest m.in. spotkanie kanclerz Niemiec i szefa polskiego rządu "w cztery oczy" oraz sesja plenarna pod przewodnictwem Tuska i Merkel. Niemieckiej kanclerz będą towarzyszyć ministrowie: spraw zagranicznych Frank- Walter Steinmeier, spraw wewnętrznych - Wolfgang Schaeuble, środowiska - Sigmar Gabriel, ds. rodziny - Ursula von der Leyen, zdrowia - Ulla Schmidt oraz sekretarz stanu w Urzędzie Kanclerskim Bernd Neumann.

Na godz. 12.45 w kancelarii premiera zaplanowana jest konferencja prasowa szefa polskiego rządu i kanclerz Niemiec.

Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak powiedział w piątek PAP, że główne tematy polsko-niemieckich rozmów to: zbliżający się szczyt UE (11-12 grudnia), unijny pakiet klimatyczno-energetyczny, Partnerstwo Wschodnie (polsko-szwedzka inicjatywa oparta na Europejskiej Polityce Sąsiedztwa), walka z kryzysem finansowym na świecie oraz stosunki dwustronne.

Również rzecznik rządu Niemiec Ulrich Wilhelm powiedział PAP, że wtorkowe konsultacje będą dotyczyć przede wszystkim: przygotowań do Rady Europejskiej, w tym pakietu klimatyczno-energetycznego.

Negocjacje w sprawie pakietu klimatycznego, który ma doprowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do 2020 roku, są na finiszu. Decyzja może zapaść podczas zbliżającego się szczytu UE.

Komisja Europejska proponuje, aby od 2013 roku wszystkie pozwolenia na emisję CO2 były kupowane na otwartej aukcji, m.in. przez przedsiębiorstwa energetyczne. Polska sprzeciwia się temu rozwiązaniu, twierdząc, że doprowadziłoby do drastycznych podwyżek cen energii.

W sobotę w Gdańsku z inicjatywy Tuska doszło w tej sprawie do spotkania prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego (przewodniczącego obecnie pracom UE) z premierami koalicji dziewięciu państw, w skład której wchodzą kraje Grupy Wyszehradzkiej, państwa bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia) oraz Bułgaria i Rumunia.

Kompromisowa propozycja francuska zakłada, że państwa opierające się na węglu, będą mogły w latach 2013-2019 udostępniać bezpłatnie uprawnienia do emisji CO2 sektorowi energetycznemu. Państwa te w tym okresie stopniowo dochodziłyby do kupowania 100 proc. uprawnień na aukcjach w 2020 r.

Zdaniem eksperta Fundacji Bertelsmanna Corneliusa Ochmanna można oczekiwać, iż w trakcie konsultacji dojdzie do kompromisu bądź znacznego zbliżenia w sprawie pakietu klimatycznego. Według Ochmanna Berlin może poprzeć bądź wykazać daleko idące zrozumienia dla polskich argumentów dotyczących okresu przejściowego. "Jeśli zrozumienie Niemiec w tej sprawie będzie większe, także inne państwa UE nie będą się sprzeciwiać" - ocenił Ochmann w rozmowie z PAP.

Rząd kanclerz Angeli Merkel także zgłasza kilka zastrzeżeń do proponowanego przez KE pakietu. Domaga się m.in. wyjątków dla energochłonnych gałęzi przemysłu, jak przemysł stalowy czy chemiczny. Merkel zapowiedziała też w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania dziennika "Bild", że nie zgodzi się na takie decyzje szczytu UE, które zagrażałyby miejscom pracy, albo inwestycjom w Niemczech.

Nowak spodziewa się też, że polsko-niemieckie rozmowy będą dotyczyć przygotowań do upamiętnienia ważnych wydarzeń przypadających w 2009 roku, takich jak 70. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 20. rocznica pierwszych polskich demokratycznych wyborów do parlamentu.

Inne tematy rozmów polskich i niemieckich polityków to: perspektywa wejścia Ukrainy do Unii, relacje z Rosją, sytuacja na Kaukazie, solidarność energetyczna oraz konsekwencje wyniku wyborów w Stanach Zjednoczonych.

Według rzeczniczki niemieckiego ministerstwa sprawiedliwości Evy Schmierer w trakcie konsultacji na szczeblu sekretarzy stanu poruszony ma zostać problem konfliktów rodzinnych oraz krytykowanych w Polsce praktyk niemieckich urzędów ds. młodzieży Jugendamtów.

Wciąż pozostają sprawy sporne między Polska a Niemcami - takie jak Centrum przeciw Wypędzeniom, czy Gazociąg Północny. Przeciwne budowie gazociągu z rosyjskiego Wyborga do niemieckiego Greifswaldu są Polska i kraje bałtyckie. Z kolei w ocenie Niemiec, Gazociąg może zapewnić bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych dla Niemiec i Europy.

Tusk oceniając w listopadzie pierwszy rok pracy swojego gabinetu przyznał, że - w kwestii Gazociągu Północnego i Centrum przeciw Wypędzeniom - nie udało się osiągnąć z Niemcami - jak mówił - "gigantycznego postępu". Ale - jak zastrzegł - "z całą pewnością sytuacja nie jest gorsza, a jest nawet trochę lepsza niż była rok, czy półtora roku temu".

Rzecznik niemieckiego rządu podkreśla, że stosunki z Polską mają bardzo duże znaczenie dla Niemiec i jak się wyraził - "leżą na sercu" niemieckiej kanclerz, która "bardzo cieszy się z wizyt w Polsce".

W trakcie konsultacji międzyrządowych zostaną wręczone wspólne Polsko-Niemieckie Nagrody za 2008 r. za szczególne zasługi dla rozwoju wzajemnych stosunków. Podczas tej uroczystości planowane są wystąpienia m.in. ministra Bartoszewskiego oraz szefów dyplomacji Polski Radosława Sikorskiego i Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. (PAP)

eaw/ awi/ ura/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)