Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wtorek próbny egzamin maturalny z matematyki

0
Podziel się:

Ponad 400 tys. tegorocznych maturzystów, czyli ponad 95 proc., przystąpi we
wtorek do próbnego egzaminu maturalnego z matematyki. Wszyscy rozwiązywać będą test na poziomie
podstawowym, który będzie obowiązkowy dla wszystkich maturzystów w maju.

Ponad 400 tys. tegorocznych maturzystów, czyli ponad 95 proc., przystąpi we wtorek do próbnego egzaminu maturalnego z matematyki. Wszyscy rozwiązywać będą test na poziomie podstawowym, który będzie obowiązkowy dla wszystkich maturzystów w maju.

Tegoroczni maturzyści to pierwszy rocznik po ponad 25-letniej przerwie, który będzie obowiązkowo zdawał na maturze pisemny egzamin z matematyki. Dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną, chcąc pomóc uczniom przygotować się do tego egzaminu, zorganizowały listopadową próbę.

"Podczas próbnego egzaminu wszystko będzie odbywało się tak jak na prawdziwym" - zaznaczył w rozmowie z PAP dyrektor CKE prof. Krzysztof Konarzewski. Przypomniał, że w dniu egzaminu wcześnie rano dyrektorzy szkół otrzymają od kurierów arkusze egzaminacyjne zapakowane w tzw. bezpieczne koperty. Próbny egzamin rozpocznie się - tak jak prawdziwy - o godzinie 9., potrwa 170 minut. Prace maturzystów zostaną zakodowane, a sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Na próbnym egzaminie, tak jak na prawdziwym, maturzyści o specjalnych potrzebach - niewidzący i niedowidzący - dostaną dostosowane dla nich arkusze egzaminacyjne. Wszyscy maturzyści dostaną też specjalnie opracowane dla nich tablice matematyczne.

Jak poinformował Konarzewski, do sprawdzania prac maturalnych z matematyki przeszkolono 4 tys. egzaminatorów. "Egzaminatorzy przez trzy kolejne weekendy będą sprawdzać prace z próbnego egzaminu" - dodał dyrektor CKE.

Centralna Komisja Egzaminacyjna wspólnie z MEN ma ogłosić wyniki próbnego egzaminu w grudniu. W dniu ogłoszenia wyników w skali kraju, swoje indywidualne wyniki poznają też maturzyści.

Wcześniej, bo już w dniu "próby" po południu, CKE ma opublikować na swojej stronie internetowej arkusz egzaminacyjny rozwiązywany we wtorek przez maturzystów wraz z przykładowymi rozwiązaniami zadań. Tak zwany klucz, wypracowany przez egzaminatorów podczas sprawdzania prac z próbnego egzaminu, komisja chce opublikować po dwóch tygodniach od "próby".

Do próbnego egzaminu przystąpić mogą maturzyści ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, które do okręgowych komisji egzaminacyjnych zgłosiły chęć udziału w przedsięwzięciu.

Podobnie jak w latach ubiegłych, wiosną 2010 r. maturzyści będą musieli obowiązkowo zdawać egzaminy: z języka polskiego (część pisemna i ustna) i języka obcego nowożytnego (część pisemna i ustna). Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych będą musieli przystąpić także do egzaminu z języka narodowego (część pisemna i ustna). Obowiązkowy egzamin z matematyki będzie egzaminem tylko pisemnym.

Wszyscy maturzyści przystępujący do obowiązkowych egzaminów pisemnych będą musieli je zdawać na poziomie podstawowym, a chętni także na poziomie rozszerzonym. Egzaminy z danego przedmiotu z obu poziomów przeprowadzane będą tego samego dnia - rano z poziomu podstawowego, po południu z poziomu rozszerzonego.

W roku szkolnym 2009/2010 egzaminacyjna sesja maturalna rozpocznie się 4 maja i potrwa do 28 maja. Egzamin pisemny z matematyki odbędzie się 5 maja.(PAP)

dsr/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)