Notowania

przeniesienie
15.03.2010 13:14

We wtorek przeniesienie szczątków Kopernika do olsztyńskiego zamku

Trumna za szczątkami Mikołaja Kopernika zostanie przeniesiona we wtorek z katedry św. Jakuba na olsztyński zamek, gdzie będzie eksponowana do czasu ponownego pogrzebu astronoma. Uroczystość ma odbyć się w maju we Fromborku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Trumna za szczątkami Mikołaja Kopernika zostanie przeniesiona we wtorek z katedry św. Jakuba na olsztyński zamek, gdzie będzie eksponowana do czasu ponownego pogrzebu astronoma. Uroczystość ma odbyć się w maju we Fromborku.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP Ada Bogdanowicz z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, trumna ze szczątkami Kopernika we wtorek z katedry na olsztyńskiej starówce zostanie w uroczystej procesji przeniesiona do sal na zamku, w których Kopernik zamieszkiwał. Z katedry do zamku jest kilkaset metrów. Za trumną astronoma mają podążać m.in. arcybiskup metropolita warmiński Wojciech Ziemba i marszałek Jacek Protas oraz członkowie kapituły warmińskiej.

"Ponieważ od środy w salach kopernikowskich zaczyna się remont, to po oficjalnych uroczystościach trumna zostanie przeniesiona do zupełnie innej części zamku, do sali Kromera" - powiedziała Bogdanowicz.

Od ponad trzech tygodni, tj. od czasu uroczystości w Toruniu, trumna ze szczątkami Kopernika stoi w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba. Kuria metropolitalna w Olsztynie z obawy o bezpieczeństwo szczątków Kopernika zdecydowała przed tygodniem o przeniesieniu ich do olsztyńskiego zamku. Zdaniem kurii w katedrze, która nie ma stałego monitoringu, mogłoby dojść do zbezczeszczenia trumny, którą po przywiezieniu z Torunia ustawiono w jednej z bocznych naw świątyni i zagrodzono do niej dostęp metalową kratą zamykaną na kłódkę. W katedrze trumny z Kopernikiem pilnują siostry zakonne, księża i pracownicy parafii katedralnej.

Przeniesienie szczątków Kopernika do zamku wzbudza kontrowersje, muzealnicy w nieoficjalnych rozmowach mówią, że sale wystawowe nie są miejscem, gdzie ludzie modlą się za spoczywającego w trumnie. Jeden z pracowników muzeum powiedział PAP, że decyzją kurii w Olsztynie "szczątki Kopernika na kilka miesięcy staną się muzealnym eksponatem". Aby wejść do sali, w której do połowy maja będzie wystawiona trumna, trzeba będzie w kasie muzeum kupić bilet.

Biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej Jacek Jezierski powiedział w poniedziałek PAP, że wyniesieniu trumny Kopernika z katedry "nie będą towarzyszyły nadzwyczajne uroczystości religijne".

Pogrzeb Kopernika odbędzie się 22 maja w katedrze we Fromborku. Trumna ze szczątkami zostanie wywieziona z Olsztyna już 21 maja i po drodze kondukt pogrzebowy zatrzyma się w warmińskich miasteczkach: Dobrym Mieście, Lidzbarku Warmińskim, Ornecie, Pieniężnie i Braniewie. Mszy pogrzebowej we Fromborku ma przewodniczyć nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, a homilię ma wygłosić metropolita lubelski abp Józef Życiński.

Członkami komitetu honorowego powołanego w związku z powtórnym pochówkiem Kopernika zostali dotąd m.in. rektorzy włoskich uczelni w Padwie, Bolonii i Ferrarze, gdzie uczył się Kopernik, rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Mikołajka Kopernika w Toruniu oraz ministrowie nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka i kultury Bogdan Zdrojewski oraz krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. (PAP)

jwo/ abe/ gma/

Tagi: przeniesienie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz