Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wtorek rząd ma się zająć projektem o przymusowym leczeniu przestępców seksualnych

0
Podziel się:

W najbliższy wtorek Rada Ministrów ma się
zająć projektem ustawy przewidującym przymusowe leczenie
przestępców seksualnych - powiedział w piątek PAP rzecznik
Ministerstwa Sprawiedliwości Grzegorz Żurawski.

W najbliższy wtorek Rada Ministrów ma się zająć projektem ustawy przewidującym przymusowe leczenie przestępców seksualnych - powiedział w piątek PAP rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Grzegorz Żurawski.

Zastrzegł, że możliwe jest, iż projekt nie zmieści się w porządku posiedzenia, jednak plan jest taki, by rząd zajął się nim już na najbliższym spotkaniu.

"Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do Rady Ministrów projekt zawierający zapisy umożliwiające stosowanie przymusowej terapii osób skazanych za przestępstwa seksualne, których ofiarami są małoletni" - napisano w komunikacie resortu.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski wyjaśniał rano w radiu TOK FM, że sytuacje, w których sąd będzie musiał orzec obligatoryjne leczenie będą dwie: gwałt na nieletnim i gwałt kazirodczy.

Ćwiąkalski podkreślił, że ostateczna decyzja zawsze będzie należała do sądu, który będzie się posiłkował w tych sprawach pomocą seksuologów, psychiatrów czy psychologów.

"Jeżeli lekarze stwierdzą, że leczenie jest konieczne ze względu na zagrożenie możliwością popełnienia przestępstwa, to sąd jest zobowiązany to leczenie zastosować" - powiedział, zaznaczając, że do tej pory sąd nie był do tego zobowiązany. Dodał też, że to nie sąd będzie decydował o sposobie leczenia, ten bowiem będzie "pozostawiony tym lekarzom w zamkniętym zakładzie". "Może to być psychoterapia, może być zastrzyk" - dodał.

Decyzja sądu miałaby być wydawana w ostatnich 6 miesiącach odbywania kary, a katalog zakładów zamkniętych, które prowadzić będą odpowiednią terapię, będzie ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia. Normy dotyczące przymusowego podania leków w zakładach tego typu reguluje natomiast - zdaniem resortu - art. 18. ustawy o "Ochronie zdrowia psychicznego".

W komunikacie resortu napisano ponadto, że "w przypadku osób, wobec których sąd orzeknie terapię w warunkach wolnościowych, nie jest możliwe zastosowanie środków przymusu przy stosowaniu terapii". Jednak "odmowa dobrowolnego poddania się terapii lub niestawienie się w wyznaczonym terminie, będzie mogło skutkować podjęciem przez sąd decyzji o skierowaniu osoby do zakładu zamkniętego gdzie taki przymus będzie mógł być stosowany" - oświadczył resort.

Piątkowa "Gazeta Wyborcza" podała, że minister sprawiedliwości wycofał się z forsowania przepisów pozwalających siłą podawać środki hamujące popęd seksualny. Jak pisze "GW" - z projektu ustawy zniknął kluczowy zapis, który mówił, że wobec przestępców seksualnych umieszczanych po odbyciu kary więzienia w zamkniętych ośrodkach leczniczych można stosować "środki przymusu bezpośredniego" na zasadach przewidzianych w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego.

Ministerstwo wyjaśnia, że między pierwotną, a ostateczną wersją projektu istotnie zachodzą różnice.

W pierwotnym projekcie zapis art. 204a Kodeksu karnego wykonawczego brzmiał: "wobec sprawcy umieszczonego w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym, ośrodku prowadzącym terapię farmakologiczną lub psychoterapię zmierzającą do obniżenia popędu seksualnego, albo w zakładzie leczenia odwykowego, można stosować środki przymusu bezpośredniego na zasadach, w trybie i w sposób określony w przepisach o ochronie zdrowia psychicznego".

W ostatecznym projekcie, zrezygnowano z dopisania tego sformułowania "ze względu na uzgodnienia dokonane podczas spotkań roboczych, w których brali udział, między innymi, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i seksuolodzy, w tym prof. dr hab. Zbigniew Lew-Starowicz, Krajowy Konsultant w dziedzinie seksuologii" - głosi komunikat resortu.

"Zwrócono wówczas uwagę, że proponowane dodanie w art. 204a kkw zapisów o poszerzeniu katalogu zakładów, w których można stosować przymus bezpośredni jest niewłaściwe" - głosi komunikat.

Resort zapewnia jednak, że dotychczasowe zapisy tego artykułu i proponowane nowelą zmiany, w pełni umożliwią realizację celów nowej ustawy. "W tym także stosowanie przymusu bezpośredniego przy podawaniu leków osobom skazanym za pedofilię lub kazirodztwo osadzonym w zakładach zamkniętych dysponujących warunkami wzmocnionego zabezpieczenia (...)" - głosi komunikat. (PAP)

js/ kno/ malk/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)