Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wtorek sekcja zwłok zastrzelonego Nigeryjczyka

0
Podziel się:

We wtorek Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga przeprowadzi sekcję zwłok
Nigeryjczyka śmiertelnie postrzelonego w niedzielę przez policjanta w stolicy. 26 uczestników
zajścia usłyszało zarzuty czynnej napaści na policjanta i stawiania oporu przy interwencji.

We wtorek Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga przeprowadzi sekcję zwłok Nigeryjczyka śmiertelnie postrzelonego w niedzielę przez policjanta w stolicy. 26 uczestników zajścia usłyszało zarzuty czynnej napaści na policjanta i stawiania oporu przy interwencji.

Po śmiertelnym postrzale 36-letniego Nigeryjczyka na bazarze obok budowy Stadionu Narodowego warszawska prokuratura prowadzi dwa postępowania - pierwsze ws. czynnej napaści na funkcjonariuszy policji (zatrzymano w nim 32 ciemnoskórych uczestników zajścia), drugie - ws. ewentualnego przekroczenia uprawnień skutkującego nieumyślnym spowodowaniem śmierci.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Renata Mazur w rozmowie z PAP potwierdziła wiadomość podaną przez Radio Zet, że 25 zatrzymanym przedstawiono zarzut czynnej napaści na funkcjonariuszy (za co grozi od roku do 10 lat więzienia), a jednemu - zarzut stawiania czynnego oporu policjantom (zagrożony karą do 3 lat).

Wśród osób z zarzutami najwięcej jest obywateli Nigerii, są też mężczyźni legitymujący się polskimi dowodami osobistymi oraz osoby z paszportami Indii i Kamerunu. "Zostali zwolnieni do domów, zastosowano wobec nich dozór policyjny. Nie ujawniamy, czy przyznali się do zarzuconych im czynów i jakie złożyli wyjaśnienia" - dodała prokurator Mazur.

Prokuratura zwróciła się do mediów o udostępnienie nagrań z udziałem podejrzanych. "Będziemy analizować wszystkie nagrania" - zapewniła.

W toczonym równolegle śledztwie dotyczącym użycia broni przez policjanta prokuratura na wtorek planuje sekcję zwłok zastrzelonego Nigeryjczyka. "Po niej będziemy dalej drobiazgowo badać tę sprawę" - dodała rzeczniczka w rozmowie z PAP.

W niedzielę policja zatrzymała 32 cudzoziemców po zamieszkach, do których doszło na bazarze nieopodal budowy Stadionu Narodowego w Warszawie, gdy policjanci kontrolowali handlarzy. W czasie szamotaniny z funkcjonariuszem śmiertelnie postrzelony został 36-letni Nigeryjczyk.

Nigeryjskie MSZ potępiło w poniedziałek zastrzelenie swego obywatela. W nigeryjskim oświadczeniu napisano m.in., że zabicie "bez stwierdzenia winy, demonstruje arbitralność polskiej policji". Wezwano również władze polskie do zbadania doniesień o prześladowaniach Nigeryjczyków mieszkających w Polsce.

Podczas akcji rannych zostało sześciu policjantów. Ten, z którego broni prawdopodobnie postrzelony został Nigeryjczyk, trafił do szpitala.

Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski informował wcześniej, że na targowisku przy budowie Stadionu Narodowego policjanci prowadzili rutynową kontrolę. W pewnym momencie, kiedy zbliżyli się do czarnoskórych mężczyzn, jeden z nich zaczął uciekać. W pogoń za nim ruszył funkcjonariusz. Przewrócił go na ziemię i próbował założyć mu kajdanki. Wtedy policjanta i jego kolegę, który biegł za nim, zaatakowała grupa mężczyzn.

W kierunku policjantów poleciały m.in. kamienie i cegłówki. Doszło do szamotaniny pomiędzy funkcjonariuszem a ściganym mężczyzną. "Świadkowie twierdzą, że próbowano wyrwać mu broń. Padł strzał. Jak się okazało, śmiertelny" - podkreślił Sokołowski.

Funkcjonariusze próbowali udzielić mężczyźnie pierwszej pomocy, ale - jak zaznaczył Sokołowski - podobnie jak inni policjanci, którzy ruszyli im z odsieczą, zostali obrzucani kamieniami, cegłówkami i rurkami. Padły strzały ostrzegawcze, sytuację opanowano dopiero, gdy na miejsce przyjechali dodatkowi policjanci z prewencji.

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że mężczyzna, który zginął, był wcześniej notowany przez policję za inne przestępstwa.

Sprawą zajęły się biura kontroli Komendy Głównej i Komendy Stołecznej Policji. Analizują zajście, aby odpowiedzieć m.in. na pytanie, jak doszło do tragicznego strzału i czy policjanci działali zgodnie z procedurami.(PAP)

wkt/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)