Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wtorek spotkanie prezydentów Polski i Armenii

0
Podziel się:

We wtorek Bronisław Komorowski spotka się z przebywającym z oficjalną
wizytą w Polsce prezydentem Armenii Serżem Sarkisjanem. Po rozmowach obaj prezydenci wezmą m.in.
udział w Forum Gospodarczym Polska-Armenia. W środę Sarkisjan odwiedzi Lublin i Zamość.

We wtorek Bronisław Komorowski spotka się z przebywającym z oficjalną wizytą w Polsce prezydentem Armenii Serżem Sarkisjanem. Po rozmowach obaj prezydenci wezmą m.in. udział w Forum Gospodarczym Polska-Armenia. W środę Sarkisjan odwiedzi Lublin i Zamość.

Oficjalna część wizyty rozpocznie się od powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego zaplanowanego na godz. 10. Następnie odbędą się rozmowy prezydentów "w cztery oczy", a potem plenarne. Po nich, około godz. 11.40 zaplanowano spotkanie Komorowskiego i Sarkisjana z mediami.

Po wizycie w Pałacu Prezydenckim Sarkisjan złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a później obaj prezydenci złożą kwiaty przed - znajdującą się na ścianie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa przy pl. Piłsudskiego - tablicą poświęconą Jadwidze Zarugiewiczowej.

Zarugiewiczowa, urodzona w rodzinie polskich Ormian, była lwowską działaczką społeczną. Jej syn Konstanty, student politechniki i uczestnik obrony Lwowa w listopadzie 1918 r., był jednym z 318 poległych w bitwie z bolszewikami pod Zadwórzem 17 sierpnia 1920 r. Jego zwłok nigdy nie zdołano odnaleźć.

Gdy w styczniu 1925 r. Rada Ministrów uchwaliła budowę Grobu Nieznanego Żołnierza w arkadach Pałacu Saskiego w Warszawie, wyboru Lwowa, jako miejsca pochodzenia szczątków bezimiennego żołnierza, dokonał losowo kawaler Virtuti Militari Józef Buczkowski. 29 października 1925 r. na Cmentarzu Orląt Lwowskich ekshumowano trzy bezimienne groby żołnierskie. Zarugiewiczowa wskazała jedną z trumien, która następnie złożona została w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Kolejnym punktem wtorkowej wizyty w Warszawie prezydenta Armenii będzie spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem. Następnie Sarkisjan weźmie udział w uroczystości otwarcia Skweru Ormiańskiego, który znajduje się na warszawskiej Sadybie.

Późnym popołudniem Komorowski i Sarkisjan będą uczestniczyć w Forum Gospodarczym Polska-Armenia, gdzie zabiorą głos. Główne tematy forum, które odbędzie się w hotelu Hilton, to warunki dostępu do armeńskiego rynku oraz możliwości dwustronnej współpracy. Forum otworzą minister gospodarki Armenii Vahram Avanesyan i wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Organizatorem forum są Ministerstwo Gospodarki, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W debacie wezmą udział armeńscy przedsiębiorcy z branży rolno-spożywczej, napoi alkoholowych i bezalkoholowych, transportowej, budowlanej, turystycznej oraz petrochemicznej. W forum uczestniczyć będą również przedstawiciele uczelni oraz instytutów naukowo-badawczych z Armenii.

Według danych resortu gospodarki wymiana handlowa Polski z Armenią nie jest znacząca - obroty handlowe w ostatnich trzech latach kształtowały się na poziomie 20 - 30 mln dolarów. Do znaczących pozycji towarowych eksportowanych z Polski do Armenii w ostatnich trzech latach zaliczyć można wyroby przemysłu elektromaszynowego, przemysłu chemicznego oraz artykuły rolno-spożywcze. W imporcie z Armenii dominują wyroby metalurgiczne oraz artykuły rolno-spożywcze.

Produkcja przemysłowa w Armenii opiera się przede wszystkim na przemyśle wytwórczym - głównie metalurgia i produkty spożywcze - oraz wydobywczym (głównie metali). Armenia nie ma własnych złóż ropy, gazu ani węgla. Produkty naftowe w większości importu z Rosji, w mniejszych ilościach z Iranu.

W środę prezydent Armenii odwiedzi Lublin i Zamość. Przed południem Sarkisjan zwiedzi Państwowe Muzeum na Majdanku i złoży wieniec przy Mauzoleum. Później spotka się z przedstawicielami mediów. Po południu będzie w Zamościu, gdzie zwiedzi Muzeum Historyczne i przespaceruje się ulicami Rynku Starego Miasta.

Armenia, obok Gruzji i Mołdawi, to jeden z trzech krajów, które podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego (PW) w Wilnie mają parafować umowy stowarzyszeniowe z UE.

PW zakłada zbliżenie do UE i jej standardów sześciu wschodnich sąsiadów: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Głównym twórcą inicjatywy z 2009 roku jest Polska, popierana przez Szwecję. Przejawem realizacji projektu mają być preferencje handlowe, ułatwienia wizowe i programy pomocowe.

Zaprzysiężony w kwietniu na drugą, pięcioletnią kadencję Serż Sarkisjan zapowiadał, że jego priorytetem będzie rozwój gospodarczy, ale także "pokojowe uregulowanie kwestii Górskiego Karabachu".

Górski Karabach to ormiańska enklawa w Azerbejdżanie, która po wygranej wojnie z lat 1988-94 jednostronnie ogłosiła niepodległość. Erywań i Baku do dziś nie doszły do porozumienia w sprawie statusu regionu, mimo mediacji tzw. mińskiej grupy OBWE, której współprzewodniczą Francja, Rosja i USA

Sarkisjan cieszy się w Armenii opinią polityka ugodowego i pragmatycznego. W armeńskiej polityce jest od 1993 r., gdy ówczesny prezydent Lewon Ter-Petrosjan powierzył mu tekę ministra obrony. Od tego czasu nieustannie pozostawał w rządzie, zawiadując resortami spraw wewnętrznych, bezpieczeństwa i obrony, a także, przez krótki czas, premiera.

Polski prezydent złożył wizytę w Armenii w 2011 roku. (PAP)

hgt/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)