Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Według źródeł PAP, Watykan nie sugerował abp.Wielgusowi wycofania się z autolustracji

0
Podziel się:

Dwa niezależne źródła w Watykanie
poinformowały w sobotę PAP, że do abp Stanisława Wielgusa nie
została skierowana żadna sugestia, by wycofał się z autolustracji
i wyjechał z Warszawy.

Dwa niezależne źródła w Watykanie poinformowały w sobotę PAP, że do abp Stanisława Wielgusa nie została skierowana żadna sugestia, by wycofał się z autolustracji i wyjechał z Warszawy.

Sobotnia "Rzeczpospolita" napisała, że Stolica Apostolska jest przeciwna autolustracji arcybiskupa i że z Watykanu przyszły jeszcze dwa życzenia: arcybiskup powinien wycofać wniosek o autolustrację i wyjechać z Warszawy. Na ten właśnie temat - według dziennika - dyskutowali biskupi podczas wtorkowego spotkania Rady Stałej episkopatu. Ustalono wówczas, że przedstawiciel Rady będzie o tym rozmawiał z abp. Wielgusem.

Według źródła PAP, sugestii wycofania się z autolustracji i opuszczenia stolicy apb. Wielgusowi nie przekazała najważniejsza w tej sprawie Kongregacja ds. Biskupów, która jest jego zwierzchnikiem.

Obrońca abp Wielgusa w procesie lustracyjnym, mec. Marek Małecki nie chciał komentować informacji "Rzeczpospolitej". "Relacje pomiędzy dostojnikami kościelnymi nie są mi dokładnie znane, podobnie jak nieznane mi jest stanowisko Watykanu. Pragnę zwrócić uwagę, że w informacji zawartej w +Rzeczpospolitej+ znajdują się sprzeczności. Nie mogę odnieść się do pewnych kwestii, ponieważ stanowią one tajemnice kościoła" - powiedział w sobotę PAP mec. Małecki.

Dodał, że nie jest mu znana treść korespondencji pomiędzy arcybiskupem a papieżem Benedyktem XVI.

We wtorek, w dniu obrad Rady Stałej episkopatu, został upubliczniony, w którym papież Benedykt XVI udzielił "szczególnego błogosławieństwa apostolskiego" abp. Wielgusowi. Papież podkreślił, że kiedy abp Wielgus złożył rezygnację z funkcji metropolity warszawskiego, widział w tym głęboką wrażliwość na dobro polskiego i warszawskiego Kościoła, pokorę oraz dystans do zaszczytów. Papież odpowiedział w ten sposób na list Wielgusa, wysłany do Watykanu po styczniowej rezygnacji ze stanowiska metropolity warszawskiego.

Abp Stanisław Wielgus chce sądowego stwierdzenia, że nie był tajnym i świadomym współpracownikiem służb specjalnych PRL. W ubiegły czwartek Sąd Lustracyjny wszczął proces i wystąpił do IPN o akta hierarchy. Proces ma być tajny w części dotyczącej "tajemnic Kościoła".

Sąd uznał, że można wszcząć proces, bo abp pełnił funkcję publiczną w rozumieniu obowiązującej ustawy lustracyjnej (od 1989 do 1998 był rektorem KUL) oraz został "publicznie pomówiony" o współpracę z tajnymi służbami PRL. Duchowni nie podlegają wprawdzie ustawowym procedurom lustracji, ale obejmuje ona rektorów. Prawo do autolustracji ma osoba, która pełniła funkcje publiczne, a została publicznie pomówiona o związki ze służbami PRL.

Sąd wystąpi do IPN o dokumenty nt. abpa Wielgusa oraz o ustalenie danych oficerów z PRL, którzy się z nim kontaktowali.

Z informacji uzyskanych przez "Rz" wynika, że Watykan nie chce, by sprawa lustracyjna toczyła się przed sądem cywilnym; proces mógłby objąć sprawy, których wyjście na jaw mogłoby być dla Kościoła niekorzystne.

Jeżeli IPN przekaże te dokumenty przed 15 marca (kiedy wchodzi w życie nowa ustawą lustracyjna, likwidująca m.in. Sąd Lustracyjny), to proces będzie mógł się zacząć przed Sądem Lustracyjnym. Jeżeli IPN nie zdąży - sprawę przejmie warszawski sąd okręgowy. Toczyłaby się ona według dotychczasowej procedury lustracyjnej, a nie nowej.

Różnice między tymi procedurami są niewielkie: obecna pozwala lustrowanemu na utajnianie części lub całości procesu i składanie kasacji do Sądu Najwyższego od prawomocnego wyroku - nowa nie przewiduje utajniania sprawy na wniosek lustrowanego, którego pozbawia też prawa do kasacji (mogą ją składać tylko minister sprawiedliwości i RPO). (PAP)

kaw/ sw/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)